Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Teatr Żeromskiego przygotowuje się do nowego sezonu. Tymczasowa siedziba już prawie gotowa

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 10:09 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dobiegają końca prace związane z montażem oświetlenia i dźwięku w tymczasowej siedzibie Teatru im. Stefana Żeromskiego, która będzie się mieścić w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Scena zainauguruje swoją działalność 10 października, kiedy to odbędzie się premierowy pokaz sztuki "Loretta" w reżyserii dyrektora Michała Kotańskiego.

Remont sali rozpoczął się w sierpniu ubiegłym roku. W ramach prac powstała wielofunkcyjna sala teatralna wraz z foyer, zapleczami i pomieszczeniami dla pracowników. Zrewitalizowany został także plac od strony Alei Legionów, gdzie utworzono drogę dojazdową z parkingiem. Obecnie kończą się prace montażowe oświetlenia i dźwięku.

– To już ostatni element robót. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się też pierwsze kontrole straży pożarnej i Sanepidu – informuje Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach i dodaje, że być może uda się zakończyć prace i dokonać odbiorów technicznych przed zaplanowanym na koniec września terminem.

Nowa sala zmieści około 300 widzów. Zanim jednak Teatr zaprosi do niej pierwszych gości, aktorzy zaprezentują cieszący się ogromnym zainteresowaniem spektakl "Szalone nożyczki" w reżyserii Jerzego Bończaka. Będzie można go obejrzeć 5 i 6 września na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury oraz 1 i 2 października w Kieleckim Centrum Kultury. Natomiast 12 i 13 września w WDK obejrzymy "Wiśniowy sad" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

5 września o godzinie 11, na teatralnym dziedzińcu, przy ulicy Sienkiewicza odbędzie się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Dramat zinterpretują Wiktoria Grabowska, Joanna Kasperek i Mirosław Bieliński pod opieką artystyczną Artura Słabonia. Również we wrześniu zaplanowano premierę filmu "Sienkiewicza 32".

Pierwszy spektakl na nowej scenie będzie można obejrzeć 10 października i będzie to "Loretta" w reżyserii Michała Kotańskiego.

– Tekst kanadyjskiego dramatopisarza Georga Walkera jest historią o poszukiwaniu wolności i niezależności. Rewiduje też sypiący się, chociaż ciągle żywy w Polsce, mit "amerykańskiego snu" – informuje Paulina Drozdowska, rzecznik prasowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

W główną rolę wcieli się Anna Antoniewicz, a na scenie pojawia się też Ewelina Gronowska, Zuzanna Wierzbińska, Wojciech Niemczyk oraz Łukasz Pruchniewicz.

Obecnie trwają również próby do spektaklu "Och, te duchy!" Eduardo De Filippo. – Za polską prapremierę tekstu włoskiego klasyka odpowiedzialny jest ceniony brytyjski reżyser, na co dzień pracujący we Francji, Dan Jemmett, specjalista od teatru elżbietańskiego, barwna postać, dziś ciekawa także ze względu na pracę na przecięciu odmiennych systemów teatralnych, na skrzyżowaniu diametralnie różnych scen europejskich, prywatnie zaś życzliwy i otwarty na innych człowiek – mówi Paulina Drozdowska.

Premiera spektaklu została zaplanowana na 7 listopada. W przedstawieniu wystąpią Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Beata Pszeniczna, Beata Wojciechowska, Bartłomiej Cabaj, Janusz Głogowski, Jacek Mąka, Andrzej Plata i Dawid Żłobiński.

Z kolei 5 grudnia odbędzie sie premiera "Wiosennej bujności traw" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Także w grudniu ma zostać zrealizowany, przeniesiony z czerwca, plebiscyt publiczności "O Dziką Różę".

Nowo powstała scena w WDK będzie służyć Teatrowi im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przez czas trwania przebudowy jego dotychczasowej siedziby przy ulicy Sienkiewicza. Po ukończeniu remontu generalnego i powrocie teatru do pierwotnej placówki, nowa sala teatralna zostanie zagospodarowana przez Wojewódzki Dom Kultury. Jak informuje dyrektor Machnicki, będą się w niej odbywać różnego rodzaju spektakle, eventy, spotkania i produkcje.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO