Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

''Szkło z kolekcji BWA Sandomierz''. Nowa wystawa w Instytucie Dizajnu

czwartek, 13 maja 2021 15:45 / Autor: Beata Kwieczko
''Szkło z kolekcji BWA Sandomierz''. Nowa wystawa w Instytucie Dizajnu
Fot. Facebook ID
''Szkło z kolekcji BWA Sandomierz''. Nowa wystawa w Instytucie Dizajnu
Fot. Facebook ID
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Różnokolorowe szklane patery, wazony i świeczniki to przedmioty, które będzie można oglądać na wystawie ''Szkło z kolekcji BWA Sandomierz''. Ekspozycja zostanie otwarta w piątek, 14 maja, w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Kolekcja, która znajduje się na wystawie, obejmuje szeroki przekrój eksponatów ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, pochodzących z drugiej połowy XX wieku.

– Nasza kolekcja powstawała kilka lat. Jej początek datuje się na rok 1984, kiedy to ówczesna dyrektor BWA, Maria Jacek, zakupiła pierwsze prace. Były to dzieła Henryka Albina Tomaszewskiego, a więc można powiedzieć że prace z górnej półki. Później zaczęła gromadzić szkła przede wszystkim z okręgu dolnośląskiego, który przodował w tej dziedzinie w Polsce – mówi Katarzyna Pisarczyk, kuratorka wystawy z BWA Sandomierz.

Na wystawie są prezentowane szkła nie tylko z tego okręgu, ale także te, które powstawały w Krośnieńskich Hutach Szkła lub hutach w Krakowie.

– Nasza kolekcja charakteryzuje się bardzo dużą rozpiętością formy. Są to szkła użytkowe, a więc różnego rodzaju patery, flasze, wazony, świeczniki, które powstawały przy użyciu różnych tlenków metali. To dało niesamowite efekty kolorystyczne – podkreśla.

Jak informuje Joanna Kurkiewicz, producentka wystawy, ostatnia ekspozycja o takiej tematyce była prezentowana w Instytucie Dizajnu w 2014 roku.

– Bardzo się cieszymy, że w końcu możemy pokazać przekrojową wystawę szkła, szczególnie, że jest to jednostka z naszego województwa. Już wiemy, że są nią zainteresowani kolekcjonerzy szkła i badacze, m.in. z Wrocławia – mówi Joanna Kurkiewicz.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace projektantów związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu: jej pedagogów - Zbigniewa Horbowego i Ludwika Kiczury, jak i wychowanków, m.in. Aleksandra i Reginy Puchałów oraz Michała Diamenta.

Współorganizatorem ekspozycji jest Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych w Sandomierzu "Strefa Sztuki".

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 14 maja, o godzinie 18 w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach. Wstęp jest bezpłatny, a zwiedzanie będzie odbywać się w reżimie sanitarnym. Ekspozycja będzie otwarta do 22 sierpnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO