Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

„Świętokrzyski Sztetl” ma liczne propozycje online

wtorek, 10 listopada 2020 15:02 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Klub fajnej książki, Sztuka na dobry początek, filmowo o świętach i obyczajach żydowskich, retro-foto czy słowniczek hebrajski i jidysz oraz tajniki kuchni żydowskiej – to niektóre propozycje Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” na najbliższe tygodnie.

- Będzie to oferta cykliczna, w formule cotygodniowej lub comiesięcznej, dla starszych i młodszych – mówi Agnieszka Dziarmaga, kierująca Świętokrzyskim Sztetlem. – Myślę, że ciekawą propozycją okażą się nasze filmy i webinaria dotyczące specyfiki świąt  i obyczaju żydowskiego. Scenariusz do nich przygotowuje judaistka Justyna Morawska. Zaczynamy 17 listopada – od „patriotycznej gęsi ze sztetla”, potem będzie o tajemnicach pochówków żydowskich i osobliwościach cmentarzy, a już wkrótce – o święcie Chanuka – zapowiada szefowa Sztetla. - Raz w tygodniu zaproponujemy ciekawy przepis inspirowany kuchnią żydowską, nierzadko z naszego własnego dorobku oraz słowniczek pojęć i terminów żydowskich – wylicza.

Stare fotografie sztetla będą w stałym cyklu zestawiane z aktualnymi, edukatorzy przygotują także szereg niepublikowanych dotąd wspomnień. W comiesięcznej odsłonie klimaty sztetla, w ramach cyklu „Ze sztuką na ty”, zostaną przypomniane w rysunkach znakomitego art. plastyka Wojciecha Książka.

Zespół w składzie: Agnieszka Dziarmaga, Edyta Ślusarczyk, Justyna Morawska, Michał Brzoza zaprasza także co tydzień do „Klubu fajnej książki”, gdzie znajdą m.in. się recenzje publikacji traktujących o polskich Żydach, ich miejscu w pamięci, kulturze i nauce, dotyczących czasów współczesnych i historii. Wkrótce, zapewne w okresie mikołajkowym, ruszą konkursy dla najmłodszych.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i profilu na Fb, już od wtorku.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO