Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

„Spotkanie z człowiekiem legendą” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

piątek, 07 lutego 2020 10:34 / Autor: Weronika Kępa
Źródło: MBP
Weronika Kępa

W marcu Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedzi profesor Jerzy Bralczyk, jeden z najwybitniejszych autorytetów w dziedzinie języka polskiego, który w swoich rozważaniach przedstawi niezwykłe, najwięcej znaczące i najważniejsze słowa, używane na co dzień i od święta.

Jerzy Bralczyk od lat śledzi zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów skazanych na zapomnienie. Wykład profesora będzie doskonałym przykładem na to, że można pięknie posługiwać się językiem ojczystym, lubić go i odkrywać wciąż od nowa.

- Trzynaście lat temu byłam na szkoleniu u pana profesora i zrobił na mnie ogromne wrażenie - opowiada Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - Rozmawiając z nim mam wrażenie, że moje słowa „stoją na baczność” i zwracam szczególną uwagę na to, w jaki sposób mówię. Momentami zastanawiam się, czy w dobrym miejscu postawiłam przecinek, czy kropkę, bo pan profesor zwraca na to uwagę. Jednocześnie jest osobą na tyle subtelną, że nigdy nie wytyka błędów, a jedynie mobilizuje do poprawnego posługiwania się językiem - dodaje.

Spotkanie odbędzie się w środę, 4 marca, o godzinie 17 w filii numer 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą wydawane od poniedziałku, 10 lutego, za okazaniem karty bibliotecznej. Liczba miejsc jest ograniczona.

- Kiedy tylko przekazaliśmy informację o wizycie profesora od razu zgłosiło się do nas mnóstwo osób - mówi Żmudzińska. - Ten fakt nie dziwi, bo jest to spotkanie z człowiekiem legendą, szanowanym przez wszystkie grupy społeczne. Mam nadzieję, że pomoże ono mieszkańcom Kielc odkryć tajemnice języka polskiego i pokochać go na nowo. Wierzę również w to, że profesor zaszczepi w uczestnikach spotkania chęć czytania książek oraz posługiwania się poprawną polszczyzną - dodaje.

Każdy uczestnik spotkania będzie miał tego dnia możliwość zakupienia najnowszej książki autorstwa Jerzego Bralczyka z dedykacją.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO