KULTURA
Skansen w Tokarni zostanie rozbudowany?
31 nowych obiektów, przystań kajakowa, czy amfiteatr – to wszystko i jeszcze więcej ma w planach Muzeum Wsi Kieleckiej. Wszystko po to, by wzmocnić i poszerzyć infrastrukturę turystyczną skansenu w Tokarni.
W zamyśle instytucji, planowane obiekty mają być zabudowaniami sektora małomiasteczkowego. – Chcemy, żeby ten sektor odzwierciedlał prawdziwe życie w małym miasteczku. Żeby było to możliwe, muszą znaleźć się tu obiekty użyteczności publicznej, takie jak: posterunek policji, remiza strażacka, czy urząd pocztowy. Mamy już stroje charakterystyczne dla przedstawicieli tych zawodów, moglibyśmy więc prowadzić różnego rodzaju zajęcia interaktywne przy uwzględnieniu rekonstrukcji historycznych, które pokazywałyby jak żyło się w dawnym miasteczku – mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu w Muzeum Wsi Kieleckiej. Instytucja ma w planach także stworzenie amfiteatru. – Pragniemy stworzyć godne warunki uczestnikom koncertów, których u nas nie brakuje. W chwili obecnej musimy wynajmować scenę, która jest bardzo prowizoryczna, w dodatku zasłania całą panoramę zamku w Chęcinach. Dzięki budowie amfiteatru uda się ją odsłonić i stworzyć wspólną przestrzeń – dopowiada.
Jeden z projektów przygotowywanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej zakłada także stworzenie przystani dla kajaków. – Bardzo wielu turystów odwiedza nas podróżując w kajakach rzeką Nidą. Chcemy stworzyć takie warunki, aby ci turyści mogli spokojnie zostawić swój sprzęt i zwiedzać nasz skansen– mówi Ryń.
Instytucja przygotowuje się także do budowy placu zabaw. Nie będzie to jednak plac, który możemy spotkać na kieleckich osiedlach. – Chcemy przygotować plac interaktywny, aby dzieci podczas zabawy mogły również zdobywać wiedzę – informuje kierownik.
W ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej planuje budowę drugiej części Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnego. Byłby to hotel z miejscami noclegowymi.
Jedną z najważniejszych planowanych inwestycji jest wykończenie Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie. Otoczenie Mauzoleum i sama bryła architektoniczna są już gotowe. Muzeum Wsi Kieleckiej aplikuje o pieniądze na wykończenie obiektu.
Instytucja będzie starać się także o dofinansowanie pozostałych planowanych inwestycji. –Będziemy aplikować do różnych źródeł. Będzie to zarówno Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego, jak i na przykład Program Infrastruktura i Środowisko. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować wszystkie zaplanowane projekty- mówi Beata Ryń.