KULTURA
Rok z Sienkiewiczem
Ten rok należy do pierwszego polskiego noblisty. W 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza i 120 lat po wydaniu powieści „Quo vadis” parlament RP chce docenić zasługi pisarza związanego z ziemią świętokrzyską. Nie zabraknie upamiętniających go imprez.
Główne wydarzenia przygotuje Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Na razie instytucja zapowiedziała dwie wystawy czasowe, które wpiszą się w obchody. Pierwsza, zatytułowana „Czas mierzony szwajcarskim zegarem”, zostanie otwarta 15 kwietnia i będzie można ją oglądać do końca wakacji. Opowie o dwóch ostatnich latach życia pisarza, spędzonych w szwajcarskim Vevey pod Lozanną. Zobaczymy zdjęcia, korespondencję i inne ważne dokumenty z tamtego okresu. Lata spędzone w Szwajcarii to najmniej znany epizod biografii pisarza. Ekspozycja dostarczy wiedzy na temat społecznej pracy Sienkiewicza poza granicami kraju.
Jesienią w pałacyku w Oblęgorku otwarta zostanie druga wystawa, na którą złożą się ocalałe rękopisy Sienkiewicza. Każdy z tych eksponatów ma swoją historię, bo noblista rozdawał swoje utwory bliskim i przyjaciołom. W ciągu dziesięcioleci przechodziły one z rąk do rąk, a od 15 listopada obejrzy je w Oblęgorku każdy miłośnik autora „Pana Wołodyjowskiego”.