KULTURA
Rękopisy Sienkiewicza w Oblęgorku
Niezwykłą wystawę rękopisów Henryka Sienkiewicza przygotowało Muzeum Narodowe w Kielcach Pałacyku w Oblęgorku. Będzie ją można oglądać od wtorku (15.11.).
Data wernisażu wystawy została wybrana nieprzypadkowo. 15 listopada mija 100 lat od daty śmierci pisarza. Jak powiedziała w rozmowie z naszym reporterem Agnieszka Kowalska-Lasek, kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, będącego oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach, rękopisy są jednymi z najcenniejszych pozostałości po każdym z pisarzy. – Autografy, rękopisy to jedne z najcenniejszych przedmiotów, jakie pozostawiają po sobie pisarze. W Oblęgorku udało się zgromadzić 14 najcenniejszych rękopisów Henryka Sienkiewicza, między innymi Ogniem i Mieczem, Quo Vadis czy Szkice Węglem – powiedziała Kowalska-Lasek.
Wczesne rękopisy Sienkiewicza są jednak szczególnie cenne również z innego powodu. – Pisarz we wczesnym okresie swojej pracy nie przywiązywał zbyt dużej wagi do swoich rękopisów. Trzeba pamiętać, że pracował pod presją czasu. Pisał z odcinka na odcinek, więc często bez kopiowania wysyłał fragmenty tekstu do redakcji. Często były one tam niszczone przez zecerów, którzy na przykład dzielili je na mniejsze części – zauważyła kierowniczka Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Pomimo iż Henryk Sienkiewicz jest jednym z najważniejszych pisarzy w dziejach polskiej literatury, to w ocenie znawców jego twórczość wciąż pozostaje niewystarczająco wypromowana. – Sienkiewicz to gigant polskiej literatury, którą w znaczący sposób odmienił. Jego proza jest niezwykle barwna. Warto pokusić się o nowy odczyt jego twórczości, co dzieje się przy okazji Roku Sienkiewiczowskiego – powiedziała Kowalska-Lasek.
Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w szwajcarskim Vevey, gdzie przebywał w czasie I wojny Światowej. Co ciekawe, niektóre nekrologi jako datę zgonu podają 16 listopada, ale jest to błąd w druku. Do Polski prochy noblisty zostały przeniesione w 1924 roku.