Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Teatr nie chce czekać na ponowne otwarcie. Premiera bajki o nosorożcu już w piątek

czwartek, 18 marca 2021 13:58 / Autor: Beata Kwieczko
Teatr nie chce czekać na ponowne otwarcie. Premiera bajki o nosorożcu już w piątek
Teatr nie chce czekać na ponowne otwarcie. Premiera bajki o nosorożcu już w piątek
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach podjął decyzję, że premiera spektaklu "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" autorstwa Leszka Kołakowskiego, w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka, odbędzie się jeszcze przed ponownym zamknięciem instytucji kultury. Widzowie obejrzą sztukę w najbliższy piątek.

Spektakl to kolejne wydarzenie, jakie Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach przygotował z okazji jubileuszu 65-lecia swojego istnienia.

Leszek Kołakowski napisał bajkę "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" w 1966 roku dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki. Utwór nie został jednak wydany, bo ówczesna cenzura doszukała się w nim szkodliwych treści. Bajka ta została opublikowana dopiero po 20 latach w drugim obiegu, a dopiero w 2015 roku w pierwszym.

– To jest fantastyczny tekst, który wydaje się bardzo prosty. Sztuka przedstawia historię nosorożca, który nie potrafi fruwać i jest z tego powodu nieszczęśliwy. Jednak w każdym zdaniu tego tekstu można znaleźć coś, o czym da się powiedzieć – mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor "Kubusia" i reżyser spektaklu.

Przedstawienie jest adresowane do widzów w każdym wieku. W rolę tytułowego nosorożca wcielił się Rafał Iwański, który do zespołu "Kubusia" dołączył w ubiegłym roku. Na scenie zobaczymy także Agatę Sobotę jako wróbla, Zdzisława Reczyńskiego w roli m.in. samolotu oraz Annę Iwasiutę i Andrzeja Skorodzienia, którzy występują w rolach nosorożców, rybaków, ptaków i owoców.

Sceniczna adaptacja bajki Leszka Kołakowskiego wzbogacona została znakomitymi piosenkami Jana Wołka, jednego z najlepszych, aktualnie piszących, poetów polskiej piosenki. Scenografię do spektaklu przygotowała Małgorzata Gałaś-Prokopf, muzykę Jerzy Bielski, a za ruch sceniczny odpowiada Wojciech Kaproń.

Premiera sztuki odbędzie się w piątek, 19 marca, o godzinie 18 w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO