Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało książkę "Świętokrzyskie Smaki"

piątek, 01 maja 2020 16:23 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Pigoły, gomółki z Kowali, przekładaniec z tarcizny, wątróbka po żydowsku, chrzanica, nalewka miodowa - przepisy na te regionalne smakołyki, a także  wiele innych  znalazły się w książce kulinarnej online "Świętokrzyskie Smaki", którą specjalnie na tegoroczną majówkę przygotowało Muzeum Wsi Kieleckiej.

W minionych latach majówka oznaczała wielką inaugurację sezonu turystycznego w Muzeum Wsi Kieleckiej. Na dwudniowej imprezie plenerowej -  "Świętokrzyski Festiwal Smaków" w Parku Etnograficznym w Tokarni gościło zwykle kilkanaście tysięcy osób oraz kilkuset wystawców.

- Impreza słynęła ze smakowitych potraw serwowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz profesjonalnych kucharzy. W tym roku wydarzenie nie odbędzie się, dlatego pracownicy muzeum zebrali przepisy na unikatowe potrawy, które przez minione lata przesyłane były na konkursy kulinarne, część z nich realizowana była podczas warsztatów, niektóre pochodzą z opracowań naukowych i etnograficznych, które ukazały się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej - mówi Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej.

W książce znajdują się także ciekawostki na temat historii świętokrzyskiej kuchni. Graficznie została opracowana  przez Grzegorza Chorążka. Do wydawnictwa zostało dołączonych sześć filmów instruktażowych, na których mistrzowie kuchni Mirosław Ciołak i Robert Kopacz wraz z uczestniczkami warsztatów z gospodarstw agroturystycznych pokazują jak wykonać i pięknie podać nasze regionalne potrawy.

Książka wraz załącznikami została opublikowana na stronie Muzeum Wsi Kieleckiej www.mwk.com.pl w zakładce Wydawnictwa - Biblioteka Online.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO