Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Lato znów w teatrze

środa, 01 czerwca 2016 01:18 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Lato znów w teatrze
fot. Dariusz Skrzyniarz
Lato znów w teatrze
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Po raz czwarty dzieci uczestniczyć będą w wakacyjnych warsztatach organizowanych przez Teatr „Kubuś”. W tym roku w projekcie „Lato w teatrze+” ważną rolę odegrają osoby niewidome i niedowidzące. Bezpłatne zajęcia artystyczne rozpoczną się pod koniec czerwca i potrwają dwa tygodnie. Weźmie w nich udział 25 dzieci.

„Lato w teatrze+” jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, który finansowany jest z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku, zadaniem „Kubusia” było zaangażowanie do projektu instytucję, która wcześniej nie brała udziału w programie i ma niewielkie doświadczenie w edukacji kulturalnej. Artyści do współpracy zaprosili regionalny oddział Polskiego Związku Niewidomych.

Letnie warsztaty teatralne prowadzone będą w grupie integrującej dzieci niewidome, niedowidzące i te w pełni zdrowe. W rekrutacji uczestników półkolonii pomoże szkoła integracyjna prowadzona przy ul. Jasnej w Kielcach.

- Cieszy nas, że projekt „Lato w teatrze” jest coraz bardziej rozpoznawany w mieście. Mnie ucieszyło to, że niektóre instytucje same się do nas zwracały z pytaniem o to, jak mogą się zaangażować w tegoroczne działania. Na przykład policja, z którą współpracujemy przy innych przedsięwzięciach pytała jak może pomóc, podobnie inne instytucje, jak Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa czy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – opowiada Hanna Świętnicka, koordynatorka „Lata w teatrze”.

Młodzi uczestnicy warsztatów, w ramach zajęć artystycznych pojadą też na wycieczkę do Warszawy, by zwiedzić Niewidzialną Wystawę. To spowita w ciemnościach ekspozycja, którą „ogląda” się przy pomocy wszystkich zmysłów prócz wzroku. To pozwala zrozumieć niewidomych bądź niedowidzących, którzy są przewodnikami po wystawie.

W rekrutacji dzieci do projektu nie będzie decydować kolejność zgłoszeń tak jak w poprzednich latach. W tym roku, młody kandydat będzie musiał w dowolnej formie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chce wziąć udział w warsztatach teatralnych. To może być praca plastyczna, krótki film, zdjęcie ręcznie napisany list czy piosenka. Organizatorzy warsztatów zawracać będą uwagę na samodzielność wykonanego dzieła. Pewna pula miejsc w projekcie będzie zarezerwowana dla dzieci z niepełnosprawnością, ale one też będą musiały wykonać taką autorską pracę, mimo że nie będzie mieć ona wpływu na przyjęcia.

- Chcemy odkryć przed dziećmi trochę inny teatr. Teatr, który będzie można dotknąć, powąchać, doświadczyć wszystkimi innymi zmysłami. Chcemy też połączyć dwa światy dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych, żeby każdy z uczestników na koniec projektu poczuł się bogatszy o wiedzę nie tylko o teatrze, ale też i o drugim człowieku – wyjaśnia Ewa Lubacz, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” zaangażowana w projekt.

W lokalnym oddziale Polskiego Związku Niewidomych dzieci wezmą udział w różnych zajęciach zapoznających ze światem ludzi, którzy nie widzą.

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego projekt dofinansował kwotą 40 tysięcy złotych. Nabór na letnie warsztaty rozpoczyna się 1 czerwca i potrwa tydzień. „Kubuś” czeka na zgłoszenia od młodych uczestników w wieku 8-15 lat. Zajęcia startują 27 czerwca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO