KULTURA
Kolejne konserwacje w kościółku
Perła Parku Etnograficznego w Tokarni w remoncie. Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło prace konserwatorskie zabytkowego kościoła z Rogowa pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Odnowiony zostanie ołtarz główny świątyni z XVIII wieku. W ramach prac dawny blask odzyska mensa ołtarzowa. Przywrócone zostaną funkcje zasuwy ołtarzowej z obrazem świętego Mikołaja. Dawno temu urządzenie zasłaniało obraz Madonny z dzieciątkiem, który według podań uznawany był za cudowny.
W trakcie prac uzupełnione zostaną złocenia detali, odtworzona oryginalna kolorystyka. Specjaliści zabezpieczą ołtarz przed działaniem szkodliwych czynników. Ołtarz główny znajdował się w złym stanie technicznym i wymagał natychmiastowej renowacji. - Zanim konserwatorzy wejdą na rusztowania i zaczną swoje prace w kościele muszą, przeprowadzić bardzo intensywne badania pod kątem technologicznym, ikonograficznym i historycznym. Na miejscu były już panie konserwatorki, pobrały próbki i zabrały je do swoich pracowni. Teraz będą się zastanawiać jak przywrócić ołtarzowi dawne piękno - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
Prace pochłoną niemal 80 tysięcy złotych. 58 tysięcy dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drewniany kościółek z Rogowa trafił do Tokarni w 1996 roku. Jak niedawno się okazało, obiekt skrywał przed badaczami pewną tajemnicę.
W 2014 roku w kościele z Rogowa wykonywano konserwację ołtarzy bocznych i konserwację techniczną obrazu św. Mikołaja. W trakcie prac przy ołtarzu świętego Jana Nepomucena odkryto pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących tego świętego. Prócz tego, pod czterema warstwami malarskimi znajdowała się także namalowana hostia z kielichem oraz ślady kwiatowych girland i marmoryzacji, czyli imitacji marmuru. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania konserwatorzy odnaleźli chrystogram IHS otoczony wieńcem z kwiatów.