KULTURA
[GALERIA] Fani komiksów, łączcie się! W Kielcach!
Dziś rozpoczęły się w w Bazie Zbożowej kieleckie prezentacje komiksowe, które potrwają do jutra. Pięciu wernisażom będą towarzyszyć między innymi warsztaty, prelekcje, spotkania z artystami oraz pokazy rysowania. To będą dwa dni pełne emocji, szczególnie dla kolekcjonerów i fanów komiksów.
Wydarzenie jest powrotem do dawnych czasów. To właśnie w Kielcach w 1991 roku odbył się pierwszy festiwal komiksowy w Polsce. Później ten pomysł został zapożyczony przez Łódź i rozrósł się do Międzynarodowego Festiwalu Komiksu.
- Mamy bardzo ciekawych twórców, ale bez szansy by zaistnieć, dlatego po raz pierwszy, od 28 lat zorganizowaliśmy w Kielcach tak duże dwudniowe wydarzenie. W każdym mieście wojewódzkim odbywają się przecież festiwale fantastyki albo komiksów. Gościmy wydawców, krytyków i twórców, zarówno z Kielc jak i z całej Polski - mówi Paweł Chmielewski, organizator wydarzenia.
Praca nad komiksem wcale nie należy do łatwych. Artyści większość rzeczy wykonują własnoręcznie. Każdy szczegół musi być dopracowany. - Wszystkim zajmuję się sama. Od szkicu, planowania i pisania scenariusza po rysowanie. Pracuję głównie na komputerze i tablecie. Jest to duże ułatwienie, bo wszystko robi się szybciej. Zajmuję się głównie dwoma tematami: dziewiętnastowiecznym górnym Śląskiem i słowiańskimi bajkami oraz baśniami. Zawsze wolałam komiksy od książek. Odkąd pamiętam, lubiłam też rysować historyjki obrazkowe. I tak debiutowałam w 2005 roku komiksem internetowym niemym. Później zaczęłam tworzyć głównie po angielsku, żeby trafić do szerszego grona odbiorców - mówi Katarzyna Witerscheim, artystka znana jako „Panna N”.
Program wydarzenia jest bardzo obszerny. Najważniejszym punktem dzisiejszego dnia były warsztaty dla dzieci niesłyszących. Moc atrakcji jest zaplanowana na sobotę. - Przyjeżdża krytyk z Poznania, Wojciech Birek, z którym odbędzie się spotkanie autorskie. Artysta w ubiegłym roku napisał książkę „Sienkiewicz w obrazkach”. Po raz pierwszy w pełnym składzie spotka się redakcja magazynu komiksowego „Komiks i my”. To dziewięć osób, w tym dwóch kielczan: Jerzy Ozga i Zygmunt Kowal - bardzo uznani w Polsce artyści. W sobotę odbędzie się również pokaz rysunku przy muzyce jazzowej granej na żywo - informuje Paweł Chmielewski.
https://emkielce.pl/kultura/galeria-po-raz-pierwszy-od-28-lat-zorganizowali-tak-duze-wydarzenie-poswiecone-komiksom#sigProGalleria087a13546c