Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

[FOTO] Wystawa „Wokół wydań dzieł Stefana Żeromskiego” w bibliotece UJK

piątek, 16 czerwca 2023 14:00 / Autor: Radio eM
[FOTO] Wystawa „Wokół wydań dzieł Stefana Żeromskiego” w bibliotece UJK
[FOTO] Wystawa „Wokół wydań dzieł Stefana Żeromskiego” w bibliotece UJK
Radio eM
Radio eM

Biblioteka Uniwersytecka UJK zaprasza do obejrzenia wystawy o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.

– Nasza ekspozycja promuje wydanie drugiego tomu dzienników Stefana Żeromskiego. Na wystawie możemy obejrzeć m.in. fotografie uczniów i kolegów szkolnych, oryginały i kopie listów, a także pamiątki oraz publikacje – mówi dr Jolanta Drążyk, kierownik Oddziału Nauki, Dydaktyki i Wydawnictw biblioteki UJK.

Stworzenie scenariusza i przygotowanie wystawy zajęło organizatorom tydzień. Pośpiech wynikał z chęci zaprezentowania ekspozycji przed wakacjami. Zawiera ona szereg pamiątek należących do Ludwika Kowalczewskiego, materiały archiwalne Komitetu Redakcyjnego oraz zbiory biblioteki UJK. Dzięki pocztówkom możemy obejrzeć miejsca, które były bliskie sercu Stefana Żeromskiego oraz porównać Kielce i nasz region z drugiej połowy XIX wieku do współczesności.

– Przypuszczam, że z okazji setnej rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego biblioteka pokusi się o rozbudowanie wystawy. Jednak czy tak będzie, przekonamy się w 2025 roku – dodaje.

Jak informuje nasz rozmówca, niektóre eksponaty są okrojone. Jest to skutek cenzury, z którą artyści, w tym Żeromski, musieli się mierzyć. Wystawę możemy obejrzeć do 30 czerwca na parterze biblioteki.

Autorzy: Weronika Stemplewska i Karolina Posłowska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO