Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Dzieła Grottgera na wystawie w kieleckim "Przystanku Historia"

piątek, 27 stycznia 2023 20:09 / Autor: Radio eM
Dzieła Grottgera na wystawie w kieleckim "Przystanku Historia"
Dzieła Grottgera na wystawie w kieleckim "Przystanku Historia"
Radio eM
Radio eM

Dzieła Artura Grottgera, poświęcone powstaniu styczniowemu, znalazły się na wystawie zaprezentowanej w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w  Kielcach. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 22 lutego.

Wystawa nawiązująca do powstania styczniowego powstała w oparciu o rysunkowe cykle Artura Grottgera, które przedstawiają artystyczną wizję wydarzeń z drugiej połowy XIX wieku.

- Poświęcone powstaniu styczniowemu dzieła Grottgera są jednym z najcenniejszych klejnotów polskiej sztuki patriotycznej. Ukazują dramatyczne epizody powstania i następujące po jego upadku akty zaborczych represji – wyjaśnia Dariusz Skrzyniarz, asystent prasowy z kieleckiego IPN.

Ikonografia artysty stała się więc wyjątkową lekcją historii dla wielu pokoleń Polaków.  

- Za życia artysty cykle były rozpowszechniane w reprodukcjach fotograficznych oraz w technice heliograwiury. Po powstaniu, a także podczas wojen światowych i w czasach „Solidarności” były nośnikiem idei niepodległościowej – uzupełnia Dariusz Skrzyniarz.

Artur Grottger zapisał się w polskiej historii sztuki przede wszystkim jako twórca cyklów rysunkowych, które reprodukowane po wielekroć, stały się częścią kanonu sztuki narodowej.

Wystawa będzie dostępna do 22 lutego 2023 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO