Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Dokumentalny listopad w „Fenomenie”

wtorek, 15 listopada 2016 10:48 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dokumentalny listopad w „Fenomenie”
kadr z filmu “Thru you princess”, reż. Haar
Dokumentalny listopad w „Fenomenie”
kadr z filmu “Thru you princess”, reż. Haar
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

W tym roku w Kielcach zobaczymy jeszcze więcej filmów dokumentalnych. Festiwal NURT nie będzie jedynym przeglądem tej jesieni w stolicy województwa świętokrzyskiego. W kinie „Fenomen”, które mieści się w Wojewódzkim Domu Kultury będziemy mogli zobaczyć pokazy dokumentów, które w tym roku gościły na Millenium Docs Against Gravity.

Do pokazów w WDKu, w ramach międzynarodowego projektu Moving Docs wybranych zostało 5 najlepszych produkcji, które można było obejrzeć w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Bydgoszczy, gdzie w maju odbył się wspomniany przegląd. Wśród oferowanych filmów dokumentalnych znajdziemy między innymi, historię dojścia do międzynarodowej sławy Zlatana Ibrahimovića („Historia Zlatana”), poruszającą opowieść o małych uchodźcach chodzących do szkoły w Dani i czekających na azyl („Znaleźć dom”) oraz historię niezwykłego międzynarodowego projektu muzycznego („Thru you princess”).

Kino Fenomen na pokazy filmów dokumentalnych zaprasza w każdy wtorek listopada (15,22,29. 11). Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Program pokazów filmów:

15 listopada 2016 (wtorek, godz.17.00):

“Thru you princess”, reż. Ido Haar

Izraelski muzyk, kompozytor i producent muzyczny Kutiman, a właściwie Ophir Kutiel, zyskał popularność w 2009 roku dzięki projektowi muzycznemu „Thru You”, w którym miksował i samplował dźwięki pochodzące z fragmentów nagrań muzycznych nieznanych mu wykonawców znalezionych przez niego na YouTube. W ten sposób stworzył audiowizualne symfonie w stylu mashup i blend, oparte na umiejętnym łączeniu ze sobą wielu utworów muzycznych. Pewnego dnia Kutiman natknął się w internecie na 38-letnią Samanthę Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shaw umieszczała na Youtube nagrane przez siebie a cappella piosenki. 

“Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami 

Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do małżeństwa co prawda nie doszło, a ona sama nie wiedziała, co tak naprawdę miało się wydarzyć, ale już wówczas nabrała lęku przed ślubem. Nie ona jedna. Według Afghanistan Independent Human Rights Commission przynajmniej 15% Afganek wychodzi za mąż przed ukończeniem 15. roku życia. 

22 listopada 2016 (wtorek, godz.17.00):

„Historia Zlatana”, reż. Fredrik Gertten, Magnus Gertten 

Ten filmowy portret Zlatana leży na przeciwnym biegunie niż ostatnio pokazywany w polskich kinach narcystyczny, ocierający się wręcz o śmieszność, film o Cristiano Ronaldo. Potret Ibrahimovicia nie jest PR-owską kreacją, to człowiek z krwi i kości, mierzący się ze swoimi demonami, nieśmiały wobec dziennikarzy i zaskakująco samotny. Jedyne ukojenie daje mu boisko – tylko tam naprawdę jest sobą. Poza nim nie za bardzo potrafi się odnaleźć – jego przyjaciel, właściciel kawiarni, w której bywał, wspominał, że gdy dopadała go tęsknota za Malmö, jeździł stołować się w… Ikei. Z wypowiedzi legend piłki, m.in. Ronalda Koemana, Fabio Capello, Marco van Bastena, Jarego Litmanena, Leo Beenhakkera i fragmentów meczów wyłania się człowiek, który dla sukcesu byłby w stanie zabić. Zresztą, koledze z Ajaksu, którego oskarżył o zbyt małe zaangażowanie, groził publicznie obcięciem głowy… 

29 listopada 2016 (wtorek, godz.17.00):

„Znaleźć Dom”, reż. Andreas Koefoed 

Magomed, Ali, Sehmus, Heda i Amal chodzą do duńskiej szkoły dla uchodźców, czekając aż ich wnioski o azyl zostaną w końcu rozpatrzone. Są pięciorgiem z tysięcy dziecięcych emigrantów, którzy samotnie lub z rodzicami ubiegają się o wizy humanitarne w Europie. Film śledzi ich losy w Danii, pokazując, czym naprawdę jest dla dziecka ciągła tułaczka i budowanie nowego domu w obcym kraju. 

„Dobry Amerykanin”, reż. Friedrich Moser 

Ujawnione przez Edwarda Snowdena rewelacje na temat amerykańskiego systemu inwigilacji obywateli nie były pierwszym skandalem w historii amerykańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Film ujawnia niezwykle niepokojące fakty, dowodzące, że korupcja, niekompetencja, arogancja, kłamstwa i osobiste ambicje oraz chciwość doprowadziły do zablokowania taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który skutecznie mógł powstrzymać ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. 

Źródło: wdk-kielce.pl | docsag.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO