Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Pokaz filmu „Raport Pileckiego” w kinie "Fenomen"

poniedziałek, 20 maja 2024 12:09 / Autor: Maria Karyś
Pokaz filmu „Raport Pileckiego” w kinie "Fenomen"
Pokaz filmu „Raport Pileckiego” w kinie "Fenomen"
Maria Karyś
Maria Karyś

Pokaz filmu „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza odbędzie się we wtorek, 21 maja o godz. 18.00, w kinie "Fenomen", w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Seans odbędzie się w ramach niedawno rozpoczętej IX edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Film zostanie poprzedzony wstępem Marka Jończyka z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze IPN w Kielcach. Wstęp wolny.

„Raport Pileckiego” to długo wyczekiwana, historyczna superprodukcja prezentująca losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego. Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu, powstańcem warszawskim, walczył w armii Andersa. Wykazał się bezprecedensową w skali świata odwagą – zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, z którego brawurowo uciekł po 947 dniach.

W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców. Po wojnie został aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za rzekomą działalność wrogą Polsce Ludowej. Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów.

W dramacie biograficznym wystąpili między innymi: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Paweł Paprocki czy Antoni Pawlicki.

Zwiastun filmu można obejrzeć TUTAJ.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Filmowe spotkania odbywają się raz w miesiącu do marca 2025 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO