KULTURA
Dawniej w Kielcach. Kolekcja fotografii trafiła do książki
Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc zaprezentował nową książkę poświęconą dziejom miasta pod tytułem „Kielce, których nie ma”. Na kartach albumu znajdziemy około 130 starych fotografii 110 obiektów, które zniknęły z tkanki miejskiej lub bardzo zmieniły się na przestrzeni dziesięcioleci.
Na dawnych zdjęciach zobaczymy owiane złą sławą, nieistniejącą już dzielnicę Koszyki, dawne dworce, skromne domy przy Bodzentyńskiej. Materiały, które się zachowały ukazują nam jak bardzo zmieniły i rozrosły się Kielce w ostatnich dekadach. Wiele ubogich chat zniknęło z krajobrazu miasta a w ich miejscach pojawiły się nowe budynki. Z drugiej strony, bezpowrotnie straciliśmy ciekawe obiekty wzniesione podczas minionej epoki.
- Gdy oglądając zdjęcia pomyślimy o tym, jak musiało wyglądać życie ludzi w tych domach, miasto traci urok. To dotyczy wielu ośrodków, zwłaszcza z obszaru dawnego zaboru rosyjskiego. Efekt architektonicznego zapuszczania miast, nawet tak ważnych jak Kielce, utrzymuje się do dziś. Znajdziemy w Polsce takie miejsca, po których widać, że one mają w swojej biografii złe czasy. Na szczęście, obecnie nie dostrzeżemy w Kielcach, że były one takim „opuszczonym dzieckiem” - mówi Krzysztof Myśliński, autor książki.
Zamieszczone w albumie zdjęcia opatrzone zostały krótkimi opisami w języku polskim i angielskim oraz mapami. Publikacja ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn, który specjalizuje się w opracowaniach na temat historii polskich miast i regionów.