KULTURA
Badają wieś
Muzeum Wsi Kieleckiej planuje przeprowadzić w tym roku 11 różnych badań historycznych i etnograficznych. Naukowcy przyglądają się między innymi twórczości ludowej w regionie, działalności karczmarzy żydowskich na Kielecczyźnie czy dzieciństwie w latach II wojny światowej na świętokrzyskiej wsi. Efekty badań publikowane będą w formie wystaw lub opracowań książkowych.
Etnografowie kontynuować będą badania nad różnymi aspektami obrzędowości wsi na ziemi kieleckiej. - Na liście mamy również jedno bardzo oryginalne śledztwo czy też dochodzenie. Nasi etnografowie podjęli się zadania przeprowadzenia badań konkretnego eksponatu. Chodzi o dzwon odganiający burze z okolic wsi Kakonin. Myślę, że ten dzwon i jego funkcjonowanie może być niezwykłą ciekawostką - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
Muzeum podaje, że wielką popularnością cieszyły się badania nad obrzędowością związaną z obchodami Bożego Narodzenia na kieleckiej wsi. W związku z tym etnograf Ewa Tomaszewska będzie je kontynuować. Niemal na finiszu są już podobne badania dotyczące Wielkanocy.