KULTURA
Amos powraca
Premiera musicalu „Amos. Historia niemożliwego miasta” przyciągnęła kielczan. Twórcy organizują kolejne przedstawienia. W rozmowie opowiedzieli o swoich planach.
Spektakl to opowieść o wiekowym księdzu, postaci inspirowanej osobą księdza prof. Józefa Kudasiewicza oraz głównego bohatera Księgi Amosa. 16 listopada przypadła 10. rocznica śmierci profesora Kudasiewicza. Kapłan był spowiednikiem scenarzystki Zuzanny Ferenc-Warchałowskiej.
– Słynny biblista, znany na całym świecie, na emeryturę wrócił do Kielc. Był dostępny dla każdego. Można było do niego przyjść, porozmawiać o życiu czy wyspowiadać się – mówi.
Przedstawienie, choć w większości stworzone przez aktorów-amatorów, wzbudziło w widzach refleksję. Opowiada historię kapłana, który pomaga młodym ludziom odnaleźć sens życia za pomocą biblijnych wskazówek. Akcja musicalu toczy się w Kielcach.
– To duży projekt jak dla mnie, amatora. Nie spodziewałem się, że aż tak mnie to pochłonie. Ten szczyt, na który wspinaliśmy się, czyli efekt końcowy, można porównać do pięknego widoku na koniec wędrówki. Wewnętrznie dla wielu, ale także dla mnie, były to rekolekcje. Ważne duchowe treści, nad którymi można było się zatrzymać – tłumaczy Marcin Brodziński, odtwórca głównej roli.
Reżyser Hubert Stachura jest bardzo zadowolony z efektu końcowego.
– Praca z amatorami jest zawsze trudniejsza niż ta z zawodowcami. Jednak jedne z pierwszych ocen mówiły, że wyszło nam bardzo profesjonalnie. Bardzo mnie cieszą takie opinie i to jak przedstawienie zostało odebrane – zaznacza.
Posłuchaj rozmowy ze scenarzystką, reżyserem oraz musicalowym księdzem Amosem:
Przedstawienia można będzie zobaczyć trzeciego (o godzinie 19) oraz czwartego (12:30, 19) stycznia na deskach WDK. Bilety można zakupić poprzez stronę internetową kupbilecik oraz w siedzibie WDK w pokoju 148 lub poprzez numer telefonu 413655107. Wejściówki grupowe można pozyskać drogą mailową: amoskielce@gmail.com.