KULTURA
25. Wytopki ołowiu już w tę niedzielę
Tradycyjne metody hutnicze charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego przybliży Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej. Ze sposobami pozyskiwania metali znanymi naszym dziadom zapoznamy się podczas 25. „Wytopków ołowiu”. Impreza odbędzie się w niedzielę 17 września w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Nasz region jest zasobny w rudę ołowiu. Nasi przodkowie o tym wiedzieli i wykorzystywali zasoby mineralne do wytwarzania różnych przedmiotów z metalu. Dlatego wytop rudy tradycyjną metodą redukcji tlenków siarki wpisuje się w przemysłowe tradycje okolic Gór Świętokrzyskich.
Pokaz wytopu ołowiu w Parku Etnograficznym w Tokarni zorganizowany zostanie w piecowisku, które wiele lat temu przygotowano przy wsparciu naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W konstrukcjach z kamienia polnego wyląduje spiek rudy ołowiu i węgiel drzewny. Rozżarzony materiał roztapia metal i umożliwia mu wypłynięcie na zewnątrz. - Z wytopionego ołowiu zawsze wybijamy pamiątkowe medale. Ponadto, o tradycyjnych metodach wytopu opowiedzą dr Suliga i prof. Karwan, pracownicy AGH, którzy będą także uczestnikami naszej konferencji naukowej - mówi Grażyna Czerwińska z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej.
Imprezie w skansenie będzie towarzyszyła sesja naukowa pt. „Historyczne dziedzictwo świętokrzyskiego hutnictwa ołowiu i miedzi”. Spotkanie archeologów, metalurgów i etnologów poprzedzi festyn i odbędzie się w sobotę 16 września.