Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wspólna modlitwa Ukraińców i Polaków w Kielcach

niedziela, 27 lutego 2022 13:22 / Autor: Piotr Michalec
Wspólna modlitwa Ukraińców i Polaków w Kielcach
Wspólna modlitwa Ukraińców i Polaków w Kielcach
Piotr Michalec
Piotr Michalec

W kościele akademickim im. św. Jana Pawła II w Kielcach odbyła się wspólna modlitwa o pokój z udziałem Ukraińców. Kilkudziesięciu wiernych pochodzenia ukraińskiego ze wspólnoty grekokatolickiej przyszło na modlitwę bezpośrednio po Mszy świętej, która sprawowana jest dla nich w Centrum Duszpasterskim Wesoła54 w każdą niedzielę o godz. 10.00.

 

Modlitwie przewodniczyli ks. Rafał Dudała, rektor Centrum oraz ks. Igor Malysz, prezbiter greckokatolicki, duszpasterz Ukraińców w Kielcach. – Modlimy się o pokój na świecie, modlimy się za Ukrainę, za ofiary wojny – padały słowa w modlitwie wiernych. Ks. Igor Malysz dziękował Polakom za wsparcie, za „wielkość serca”, które Polacy okazują Ukraińcom w tym trudnym czasie. Ukraiński duszpasterz opowiadał o swojej siostrze z Zamościa, która koordynuje w tym mieście pomoc dla uchodźców. Wg jej relacji, w Zamościu kończą się miejsca, w których potrzebujący mogą być rozlokowani. – Teraz jest potrzeba, aby inne miasta przyjmowały potrzebujących, zapewne także Kielce – dodał duchowny.

W trakcie modlitwy padały również intencje, aby odsuwać od siebie pragnienie odwetu i zemsty.

Modlitwę zakończyło błogosławieństwo udzielone w języku ukraińskim.

Ks. Rafał Dudała zachęcał także do praktycznego włączenia się w pomoc udzielaną uchodźcom wojennym z Ukrainy. Duszpasterstwo Wesołą54 we współpracy z kieleckimi dominikankami organizuje zbiórkę artykułów i przedmiotów niezbędnych dla osób, które chronią się w najniższych kondygnacjach domów oraz w piwnicach. Potrzebne są m.in.: baterie paluszki aaa i aa oraz solarne, latarki, ładowarki do telefonów, ładowarki solarne do sprzętu elektronicznego, chusteczki nawilżone, pampersy, środki chemiczne, jedzenie dla małych dzieci, opatrunki hemostatyczne oraz inne - różne do tamowania krwotoków, kostki do uzdatniania wody pitnej, bandaże, opatrunki, turystyczne butle gazowe, zupki ekspresowe, karma sucha dla zwierząt, karimaty, koce, śpiwory. Dary można przynosić do ośrodka kieleckich dominikanek przy ul. Karczówkowskiej 15 oraz do CD Wesoła54 przy ul. Wesołej 54. Przedmioty można zostawiać również w specjalnych koszach, które są wystawione przy kościele.

Wszystkie zgromadzone przedmioty przewożone są na Ukrainę poprzez siostry dominikanki do ośrodków przez nie prowadzonych.

IMG 20220227 100207

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO