Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Wielki jubileusz w Krajnie. Parafia ma już sto lat

czwartek, 19 listopada 2020 13:52 / Autor: Michał Łosiak
Fot. parafiakrajno.pl
Michał Łosiak

Już w niedzielę parafia pw. Chrystusa Króla w Krajnie będzie obchodziła stulecie istnienia. Mszę Świętą z okazji jubileuszu odprawi o godzinie 16 biskup kielecki Jan Piotrowski.

Parafię w Krajnie erygował bp Augustyn Łosiński w 1920 roku z macierzystej parafii w Daleszycach. Dużo wcześniej istniała tutaj drewniana kaplica i zabudowania dworskie. Dzisiejszy kościół pw. Chrystusa Króla budowano w latach 1926-1934. Świątynię poświęcono w 1934 roku.   

Jak mówi proboszcz parafii ks. Zbigniew Chajski, dziś tętni ona życiem, a parafianie są niezwykle zaangażowanie w funkcjonowanie wspólnoty. – Jesteśmy tradycyjną parafią. Wyraża się to również tym, że znaczna część mieszkańców jest związana z Kościołem. Ludzie bardzo lubią przychodzić do naszej świątyni i modlić się. Podczas nabożeństw i Mszy Świętych zawsze mamy wiele ludzi. To bardzo cieszy – przyznaje ks. Zbigniew Chajski.

Przygotowania do jubileuszu trwały cały rok. – Mamy wiele relikwii. Co miesiąc robiliśmy adorację ku czci Pana Boga za wstawiennictwem konkretnego świętego, wraz z homilią. Prowadziliśmy także cykl konferencji dotyczących historii naszej wspólnoty. Mało kto wie, że z Krajnem związany był Stefan Żeromski, który przebywał tutaj trzy lata. Miał być również specjalny koncert, nawiedzenie figury św. Michała Archanioła i misje święte, ale ze względu na pandemię musieliśmy wszystko odwołać – dodaje nasz rozmówca.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 22 listopada. Uroczystą Mszę Świętą odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO