Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W diecezji kieleckiej powstała Rodzina Szkół Świętych

środa, 25 października 2023 14:12 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
W diecezji kieleckiej powstała Rodzina Szkół Świętych
W diecezji kieleckiej powstała Rodzina Szkół Świętych
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Ksiądz biskup Jan Piotrowski powołał do istnienia Diecezjalną Rodzinę Szkół im. Świętych i Błogosławionych. Tworzą ją dzieci i młodzież ze szkół katolickich. Uroczysta inauguracja działalności tej społeczności odbyła się w środę, 25 października.

Wspólne spotkanie uczniów należących do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i  Błogosławionych rozpoczęła Msza święta w bazylice katedralnej. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

Podczas homilii biskup zwracał uwagę między innymi na rolę, jaką w życiu chrześcijanina odgrywają święci i błogosławieni.

- Moi Drodzy! Święci nie przemijają, a rodzą nowych świętych. Koniecznie należy dodać, że święci stają się nimi za życia, a nie po śmierci. Proces kanonizacyjny czy beatyfikacyjny nie jest jakimś retuszem kogoś, aby go przygotować do wyniesienia na ołtarze. W tych wszystkich wydarzeniach sprawdza się to, co przed wiekami mówił święty Ireneusz z Lyonu: „Chwałą Boga jest żywy człowiek” – mówił biskup.

Hierarcha podkreślał jednocześnie, że powołana do działalności Rodzina Szkół Świętych to wspólnota ludzi, która uwielbia Boga.

- Życzę wszystkim tym, którzy tę Rodzinę Szkół Świętych tworzą przede wszystkim jedności oraz poszukiwania wspólnych celów i przyjaźni. Niech dzieci i młodzież na płaszczyźnie tej inicjatywy podejmują piękne działania, które będą ubogacać ich wiarę, ale też będą wzorem dla innych – uzupełnił biskup Jan Piotrowski.

Posłuchaj homilii biskupa:

Jak podkreśla ks. Waldemar Wiśniowski, wizytator religii i duszpasterz osób należących do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych, nowopowstała inicjatywa ma służyć promowaniu wychowania zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.

- W diecezji kieleckiej mamy czterdzieści jeden szkół, które noszą imię świętych lub błogosławionych. Większość, bo aż dwadzieścia dziewięć, nosi imię świętego Jana Pawła II. Są też placówki, którym patronują inni święci, między innymi św. Maria z Nazaretu, św. Hubert, czy św. Jadwiga. Każda z tych postaci stanowi wzór dla tej młodzieży, każda czegoś uczy – podkreślał kapłan.

Działalność Rodziny Szkół Świętych będzie odbywała się na dwóch płaszczyznach.

- Jedna z nich to działania na terenie szkół czy też współpraca między zaprzyjaźnionymi placówkami. Będziemy chcieli także organizować wydarzenia, które zgromadzą wszystkich uczniów tworzących Rodzinę. Mam tu na myśli chociażby wspólne pielgrzymki, eucharystie i spotkania. Mam nadzieję, że działalność tej społeczności, która tak naprawdę się dopiero tworzy, przyniesie piękne owoce – podsumował kapłan.

Wśród placówek, które przystąpiły do tego dzieła jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skorzeszycach. Jej uczniowie zgodnie twierdzą, że jest to bardzo ważna inicjatywa.

- W naszej szkole każdego dnia staramy się kierować wartościami, które swoim życiem przekazał nam nasz patron - święty Jan Paweł II, ale bardzo się cieszymy z tego, że teraz będziemy mogli spotykać się też z uczniami innych katolickich szkół. Będziemy wspólnie podejmować różne działania, dzięki którym nie tylko lepiej poznamy siebie, ale również pogłębimy naszą wiarę – powiedziała Agata Stępień ze Skorzeszyc.

- Myślę, że przynależność do Rodziny Szkół Świętych będzie dla nas także jeszcze większą motywacją do tego, by poszerzać wiedzę na temat patronów naszych szkół. Będziemy ich głębiej poznawać i wcielać w życie ich naukę i wartości – powiedział Jakub Krzysiek, uczeń tej samej szkoły. – Mamy nadzieję, że takich wspólnych spotkań i wydarzeń będzie jak najwięcej. Bardzo dziękujemy księdzu biskupowi za to dzieło – uzupełniła Hanna Janic z SP im. Jana Pawła II.

Do Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych włączyło się 39 szkół z diecezji kieleckiej.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO