Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[VIDEO+GALERIA] Kielce znane i nieznane - VIII Rodzinny Rajd Pieszy z biskupem Marianem Florczykiem

sobota, 14 września 2019 10:23 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

VIII Rodzinny Rajd Pieszy pod hasłem „Kielce znane i nieznane” wymaszerował z placu Jana Pawła II na Bukówkę. Pomysłodawcą i głównym uczestnikiem wydarzenia był ksiądz biskup Marian Florczyk, a jego organizatorem Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach.

Tegoroczna edycja rajdu jest związana z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Jan Paweł II mówił, że naród który odcina się od swoich korzeni jest narodem bez przyszłości, my nie chcemy nim być - mówi ksiądz Krzysztof Banasik.

Trasa liczy około dziesięciu kilometrów i prowadzi od Katedry Wniebowzięcia NMP na Bukówkę. To właśnie stamtąd żołnierze kieleccy wymaszerowali na Westerplatte. - Po drodze będziemy modlić się za nasze miasto, żeby wydarzenia minionych lat już nigdy się nie powtórzyły, żebyśmy nie musieli tego doświadczać. Będziemy się również modlić za tych, którzy polegli. Odwiedzimy groby żołnierzy, jak również obóz jeńców radzieckich. Chcemy żeby mieszkańcy miasta nie zapominali o tragicznych wydarzeniach i ludziach, którzy walczyli o lepsze jutro - informuje ksiądz biskup Marian Florczyk.

Wydarzenie jest ważną lekcją historii i pokory, ale zalet ma o wiele więcej. - Rajd ma również służyć aktywnemu spędzaniu wolnego czasu i rekreacji. Dzięki niemu mamy możliwość propagowania zdrowego stylu życia. Skupimy się również na walorach turystycznych naszego miasta oraz integracji z mieszkańcami - tłumaczy ksiądz Krzysztof Banasik.

W spotkaniu brało udział kilkadziesiąt osób, a wśród nich pani Wanda, która uczestniczyła w rajdzie po raz pierwszy. - Na takich wydarzeniach zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Dzisiaj odwiedzimy przecież miejsca, które są nam wszystkim znane, ale nie każdy wie jaka historia się z nimi wiąże. Przy okazji miło i aktywnie spędzimy czas.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO