KOŚCIÓŁ
[VIDEO] Ksiądz Adam Kędzierski: Kult Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej rozpoczął się w XVII wieku
W najbliższy piątek, 7 maja, przypada odpust Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, której wizerunek jest obecny w stolicy województwa świętokrzyskiego od początku XVII wieku. Obraz został ukoronowany 30 lat temu przez papieża Jana Pawła II i to zapoczątkowało ustanowienie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej patronką Kielc.
Obraz trafił do bazyliki katedralnej około 1600 roku. Żeby zrozumieć, jak w Kielcach kształtował się kult Matki Bożej Łaskawej, należy powiedzieć o pewnym kontekście historycznym tamtych czasów.
– W 1571 roku doszło do bitwy morskiej pod Lepanto, która uchroniła kontynent europejski od zalewu islamu. To zwycięstwo było przypisywane modlitwom Bractw Różańcowych, które powstały w Rzymie. Cała Europa była pod tak wielkim wrażeniem tego zwycięstwa i było w świadomości Europejczyków to tak mocno związane z modlitwą różańcową, że ze wszystkich stron do Stolicy Apostolskiej płynęły prośby, żeby również w innych miastach mogły powstawać takie bractwa – mówił ks. Adam Kędzierski, proboszcz bazyliki katedralnej w Kielcach w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.
Starania o utworzenie Bractwa Różańcowego w Kielcach rozpoczęli dwaj kanonicy kieleccy ks. Florian Pilatowski i ks. Maciej Obłomkowicz. – Ostatecznie ich starania przyniosły efekt i takie bractwo powstało, jako jedno z pierwszych w Polsce, 1 marca 1626 roku. Te dwa wydarzenia łączą się ze sobą i dają początek wielkiej historii kultu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w XVII wieku – dodaje.