Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[VIDEO + FOTO] Rozśpiewani, radośni i pełni wiary – pielgrzymi już w Kielcach!

czwartek, 08 sierpnia 2019 14:43 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Klucz do skarbca Bożych darów jest w naszych rękach, dlatego cierpliwie jak Maryja i święci, korzystajmy w czasie tej pielgrzymki z drogocennych darów Bożej łaski – mówił w swojej homilii podczas Mszy Świętej w kieleckiej katedrze biskup kielecki Jan Piotrowski. W Eucharystii wzięli udział uczestnicy 38. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, którzy dziś weszli do naszego miasta.

To już trzeci dzień modlitewnej wędrówki, podczas której pątnicy zmierzają do Jasnogórskiego Sanktuarium. Pielgrzymka weszła do Kielc od strony Kawetczyzny, gdzie została jak zwykle mile przywitana przez mieszkańców. – Bardzo się cieszę, że idzie dużo ludzi młodych i rodziców z dziećmi. Co roku witamy pielgrzymów. Zawsze jest tu świetna atmosfera – mówi Janina Olszewska z Kielc. Z kolei Józef Pedrycz z Bęczkowa, który nieraz brał udział w pielgrzymce, teraz oprócz powitania pątników stara się przejść z nimi przynajmniej kilka kilometrów. – Ludzie, śpiew i modlitwa – to wszystko wciąga i jest motywacją do wzięcia udziału w pielgrzymce – dodaje.

Czwartkowa trasa:

TrasaDzienTrzeci

Godzinę później w kieleckiej katedrze odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której swoje słowo do zgromadzonych wiernych wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski. – Mimo kolejnego dnia pielgrzymowania nasza obecność pełna wiary na Eucharystycznej Ofierze jest dowodem, że Maryja prowadzi nas do Chrystusa, swojego Syna. Chcemy dzisiaj razem z Maryją, św. Dominikiem, św. Marią Goretti i Helenką Kmieć – heroicznymi świadkami wiary naszych czasów, odkrywać bogactwo sakramentu bierzmowania – zauważył pasterz naszej diecezji.

Posłuchaj całej homilii:

Zanim pielgrzymi dotarli do Kielc, musieli przejść tego dnia około 20 kilometrów. W tym czasie rozważali kolejne owoce Ducha Świętego – cierpliwość i uprzejmość. – O uprzejmości, jako jedynym owocu Ducha Świętego, nie ma nic w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Uprzejmość jest owocem, który gdzieś nam ucieka. To drobna grzeczność, będące często niezauważalna. Warto się także zastanowić, gdzie są granice cierpliwości. Żyjemy w czasach, gdy cierpliwość się skraca. Z drugiej strony to czasy coraz większej cierpliwości, ponieważ świat coraz więcej od nas wymaga i wkłada nam na barki coraz większy bagaż. Trzeba pamiętać, że cierpliwość i uprzejmość też ma swoje granice, po przekroczeniu których trzeba reagować – tłumaczy ojciec duchowny ks. Grzegorz Stachura.

Jeszcze dziś, w poszczególnych kieleckich parafiach, pielgrzymi wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, a jutro rano wyruszą w kierunku Piekoszowa.

(video: Weronika Grela)

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO