Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[VIDEO + FOTO] Jubileusz 900 lat parafii w Lisowie

sobota, 21 września 2019 16:11 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Z niewielkiego ziarenka ewangelicznej gorczycy, wspólnota parafialna w Lisowie rozrosła się do rozmiaru wielkiego drzewa, aby po wiekach być matką wielu okolicznych wspólnot – mówił biskup Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji 900-lecia parafii.

Centralnym punktem obchodów dziewięciu wieków istnienia parafii w Lisowie była Eucharystia sprawowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Poprzedziła ją wielka procesja i śpiew hymnu Gaude Mater Polonia. Słowo do wiernych skierował w jej trakcie pasterz naszej diecezji, który zwrócił uwagę na wielkie znaczenie i rozwój kościoła. – Trzeba przypomnieć, że od roku 1119 upłynęło 900 lat. W tym czasie Polski piastowskiej, z niewielkiego ziarenka ewangelicznej gorczycy, wspólnota parafialna w Lisowie rozrosła się do rozmiaru wielkiego drzewa, aby po wiekach być matką wielu okolicznych wspólnot. Zapisywano kolejne karty ksiąg metrykalnych, ponieważ ludzkie życie wpisane jest nie tylko w życiową przestrzeń nowych domów i instytucji, ale wpisane jest przede wszystkim w czas, a czas jest ważniejszy, niż przestrzeń. Czas już więcej do nas nie powraca, więc jest bezcennym darem – zauważył biskup Jan Piotrowski. – W tamtych zamierzchłych czasach sprzed 900 lat szło nowe, dotąd nieznane orędzie, które od czasu pierwszego chrztu w Wiślicy w 880 roku wyprowadzało mieszkańców tych ziem z okrutnych praw puszczy. Przykazanie miłości Boga i bliźniego rodziło nową społeczność – dodał.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej odbyło się wystawienie sztuki teatralnej „O Lisowie słów kilka”.

Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się w piątek od Mszy Świętej i modlitwy za zmarłych parafian. – To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla nas. Wierni bardzo przeżywają ten wyjątkowy czas. Jubileusz nas inspirował i mobilizował, żeby zostawić coś po sobie. Odnawiamy wnętrze kościoła, po renowacji strony zewnętrznej. Podjęliśmy się tego, co wielu uważało za niemożliwe, ale efekty już widzimy – tłumaczył ks. Czesław Krzyszkowski, proboszcz parafii.

W niedzielę zaplanowano zakończenie obchodów. O godzinie 11.30 sprawowana zostanie Eucharystia. Homilię wygłosi ks. Wiesław Jasiczek, a po Mszy Świętej odbędzie się piknik i spotkanie rodziny parafialnej.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO