KOŚCIÓŁ
Uczniowie „Plastyka” zapraszają na Misterium Męki Pańskiej
W konwencji teatru cieni zaprezentują Misterium Męki Pańskiej uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Wyjątkowe widowisko odbędzie się w Niedzielę Palmową (24 marca) w kościele pw. św. Wojciecha w Kielcach.
Inscenizacja przedstawia historię męki i śmierci Pana Jezusa według czternastu stacji Drogi Krzyżowej. Oparta jest na autorskich tekstach i rozważaniach młodych ludzi.
– Najważniejszym celem było pokazanie tego wydarzenia nie tylko jako faktu historycznego, ale również jako coś osobistego, docierającego do serca widza i dokonującego się każdego dnia. Szukaliśmy sposobu na wyrażenie tego przekazu. Światłocień nie jest przypadkowy. Misterium prowadzi młodzież, a jak wiemy ich życie często jest czarno-białe, bez szarości. Prezentują nierzadko radykalne postawy, budzące pytania i wątpliwości. To nasza przyszłość, więc daliśmy im możliwość wyrażenia swoich refleksji. Mają oni różną pobożność, pochodzą z różnych rodzin. Łączy ich jednak pasja tworzenia – mówi ks. Adrian Buczkowski, wikariusz parafii św. Wojciecha w Kielcach.
Jedną z narratorek w sztuce jest Kamila Socha. Jak tłumaczy, przedstawienie jest niestandardowe.
– Aktorzy nie będą widoczni na scenie. Publiczność zobaczy jedynie nasze cienie. Pięciu narratorów opowie tę historię, jednocześnie wcielając się w poszczególne role. Prób było bardzo dużo i trochę czasu nam zajęło to w jaki sposób ustawić się przed ekranem. Musimy bowiem pamiętać, że nie gramy w przestrzeni trójwymiarowej, ale dwuwymiarowej i tutaj precyzja jest bardzo ważna – wyjaśnia nasz rozmówczyni.
Centralną postacią Misterium Męki Pańskiej jest postać Jezusa. Tej roli podjęła się Amelia Zbroszczyk. – To wymagające zadanie, aby przedstawić Chrystusa w odpowiedni sposób. To ciekawe doświadczenie. Robiąc teatr cieni musimy uważać na naszą sylwetkę, tak abyśmy zaprezentowali wszystko w sposób odpowiedni – podkreśla.
Przedstawienie zaprezentują członkowie Internackiego Teatru Amatorskiego „Alter Ego”. Grupę założył Łukasz Sędek, wychowawca w internacie kieleckiego „Plastyka”.
– Nie pracujemy na tekstach napisanych przez innych scenopisarzy. Tworzy je od początku do końca młodzież poprzez odgrywanie scenek na dany temat. Tak budujemy postacie, akcję i całe spektakle. Nasi artyści to perełki wśród tysięcy młodych ludzi. Są bardzo uczuciowi i kolorowi. W teatrze, oprócz plastyków mamy również muzyków, którzy piszą muzykę do naszych spektakli – wyjaśnia twórca grupy.
Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się o godzinie 19.