Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Światowy Dzień Młodzieży w diecezji kieleckiej. Mróz nie odstraszył młodych

sobota, 19 listopada 2022 22:05 / Autor: Wojciech Dudkowski
Światowy Dzień Młodzieży w diecezji kieleckiej. Mróz nie odstraszył młodych
Światowy Dzień Młodzieży w diecezji kieleckiej. Mróz nie odstraszył młodych
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Były konferencje w kościołach w centrum Kielc, tańce na placu Artystów, procesja do katedry, Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego i adoracja. Tak młodzież diecezji kieleckiej świętowała tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży, obchodzony w wigilię Niedzieli Chrystusa Króla.

Młodzi spotkali się w południe w kościołach świętego Wojciecha, świętego Franciszka z Asyżu i świętego Krzyża. Tam uczestniczyli w konferencjach i pracy w grupach. Następnie udali się na plac Artystów, gdzie, pomimo mroźnej pogody, śpiewali i tańczyli. W procesji przeszli do kieleckiej bazyliki katedralnej. Tam konferencję poprowadził brat Jan Głąba, jezuita z Krakowa, bloger. Swoje rozważania oparł o łacińską sentencję „Festina lente” – „spiesz się powoli”

- Jeśli w życiu możesz się zatrzymać, rzucić żart, złapać z kimś kontakt, to przeżywasz życie bardziej świadomie. I jak spiesząc się, zatrzymasz się nad tym, że ktoś się uśmiecha, a ktoś inny ziewa, możesz się zreflektować, ale przede wszystkim masz szansę spotkać Pana Boga – mówił.

Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. W swoim słowie nawiązał do hasła tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”

- Pośpiech to emocje, pośpiech to miłość, która nie pozwala czekać, pośpiech to troska. Hasło, jakie proponuje nam papież Franciszek to wezwanie do dynamiki wiary i chęci, aby być świadkiem Jezusa Chrystusa.

Homilię wygłosić ksiądz Tomasz Chowaniec, wikariusz parafii Małogoszcz i duszpasterz młodzieży dekanatu małogoskiego. Mówił w niej o obchodzonej Uroczystości Chrystusa Króla.

- Chrystus może królować w Europie, w naszej Ojczyźnie, w naszych rodzinach, wspólnotach i grupach parafialnych. Ale nade wszystko chce zakrólować w naszych sercach, chce znaleźć tam dla siebie tron. Jego królowanie odstaje od tego, jak współcześni królowie, prezydenci i władcy państw zarządzają.

Wysłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionego Carlo Acutisa, do swojego kościoła zabrali je przedstawiciele parafii w Małogoszczu. W kolejnych tygodniach relikwie będą pielgrzymować po różnych parafiach naszej diecezji.

Zwieńczeniem dnia była Adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez zespół ToOn.

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznają, że ujemna temperatura nie przeszkodziła im w uczestnictwie w spotkaniu

– Jest zimno, ale taniec nas rozgrzewa – mówią Patrycja i Julia z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Małogoszczu. Oprócz uczestnictwa w spotkaniach na szczeblu diecezjalnym angażują się także w swojej parafii – Spotykamy się co piątek na wspólnej formacji, bierzemy także udział w wielu akcjach charytatywnych – dodają.

- Myślę, że warto, byłam rok temu i bardzo mi się podobało, chciałam powtórzyć te dobre wrażenia – mówi Natalia z Duszpasterstwa Młodzieży Skała.

W przyszłym roku Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia w Lizbonie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO