KOŚCIÓŁ
Siedem narodowości śpiewało najpiękniejsze kolędy
Najpiękniejsze polskie kolędy, a także pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata zabrzmiały podczas koncertu „Betlejem w Polsce”, który odbył się w Hali Legionów w Kielcach. Przed publicznością wystąpili artyści reprezentujący siedem narodowości wywodzących się z różnych chrześcijańskich tradycji.
Kielce są jednym z trzynastu miast Polski, w których odbywa się to niezwykłe wydarzenie. W tym roku zorganizowane zostało po raz trzeci. W programie koncertu znalazły się pieśni z Armenii, krajów arabskich, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, etiopskie oraz takie, które stworzyli kanadyjscy Indianie. Wyjątkowe utwory zaprezentowali Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń, Józef Broda, Adam Krylik, Mate.O, Dana Vynnytska, Agnieszka Musiał, Dawid Kwiatkowski i Bovska. Oprócz nich zagrali Atom String Quartet, Kapela Maliszów, bułgarsko-rumuńska orkiestra dęta Fanfara Moldova oraz Yazeed Sakhnini i Yaron Cherniak.
Całość została podzielona na trzy części zatytułowane kolejno „Oczekiwanie na przyjście Chrystusa”, „Boże wcielenie” i „Objawienie Pańskie”. Koncert zainaugurowała pieśń „Z raju pięknego miasta” wywodząca się z regionu Śląska Cieszyńskiego, którą górale Beskidu Śląskiego znają ze śpiewnika opracowanego przez ks. Antoniego Janusza, wybitnego krzewiciela polskości na tych ziemiach. Utwór wykonali Józef Broda z córką Katarzyną Brodą-Firlą. Kolejne pieśni opowiadały o zwiastowaniu Gabriela, narodzeniu Jezusa i pokłonie Trzech Króli i były śpiewane przez artystów solo, w duetach bądź z podziałem na głosy żeńskie lub męskie. Wszyscy wspólnie wykonali utwór „Niech Bóg dziś pokój ześle wam”, a na zakończenie wybrzmiała pieśń autorstwa Józefa Brody „Boże, Boże Tyś wielki”, którą zaśpiewał wspólnie z córką.
Artyści nie ukrywali, że „Betlejem” to dla nich szczególne wydarzenie. – Jest to dla mnie nowe wyzwanie i doświadczenie, którego wcześniej nie miałem okazji przeżyć. To są melodie, których wcześniej nie miałem okazji słyszeć i więź z muzykami różnych narodowości. Wielokulturowość tutaj nie ma znaczenia, bo wszyscy jesteśmy jednością na scenie. Ten koncert poza tym, że jest niesamowity, jeżeli chodzi o melodie i repertuar, to pomaga, więc tym bardziej się cieszę, że ludzie którzy chcieli mnie usłyszeć tu przychodzą i pomagają innym – mówił Kamil Bednarek.
- Jest to już nasz 12 koncert w tym momencie i to, co tutaj razem tworzymy, to jest niezwykła wspólnota. Żal mi, że jest to nasz przedostatni koncert i będziemy się musieli rozstać, bo niesiemy razem Słowo. Nie śpiewamy dla siebie i dla swojej chwały, ale dla chwały Boga i to nas łączy. Jest to taka jedność i jest to coś pięknego – tłumaczyła Bovska.
Z szacunków organizatorów wynika, że w wydarzeniu wzięła udział blisko dwutysięczna publiczność. Wśród niej był biskup kielecki Jan Piotrowski, który objął patronat honorowy nad „Betlejem”. – Jest to bardzo ważne i oczekiwane wydarzenie. Myślę, że ubogaca ono cały czas Bożego Narodzenia, który dobiega końca i jednocześnie daje nam okazję do przeżycia na nowo tej Tajemnicy Wcielenia w wymiarze pewnych emocji artystycznych, radości, która jawi się zawsze jako coś ważnego w każdej wspólnocie. Jednocześnie zamiarem organizatorów jest to, aby wesprzeć działalność charytatywną jest pięknym gestem. Pan Jezus mówił: „Ubogich zawsze będziecie mieć u siebie”. Myślę, że nawet niewielkie ofiary tworzą ten piękny gest życzliwości, bo jak mawiała św. Teresa z Avila: „To, co czynimy z miłością, nawet jeśli jest niewielkie, zawsze daje się rozpoznać”. Życzę organizatorom, żeby ta idea towarzyszyła im przy „Betlejem w Polsce”, przy „Betlejem w Kielcach” – powiedział.
Ks. Marek Blady, wikariusz w parafii Chęciny, podkreśla, że taki koncert jest dla niego rodzajem modlitwy. – Kolędy to są tak naprawdę modlitwy, które oddają chwałę Panu Bogu. Jestem na takim wydarzeniu po raz drugi i bardzo się z tego cieszę. To cudowne przeżycie i spotkanie z ludźmi i Panem Bogiem. – Dla mnie koncert ten jest dużą radością związaną z tym, że można spotkać ludzi, którzy poprzez śpiew, wzajemną modlitwę wielbią Pana i wyznają podobne wartości. Cieszę się, że jest tu dużo młodych ludzi i rodzin. „Betlejem” to dla mnie jedno wielkie uwielbienie Jezusa Chrystusa. Widzimy dużo młodych ludzi udzielających się jako wolontariusze, pomagających. To jest piękne i daje okazję do pozytywnego myślenia o młodzieży. W tej hali spotyka się z takiej okazji tyle osób i łączy nas dobro – dodawali Beata i Jan Górliccy, którzy przyszli na koncert z córką.
Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na diecezjalne dzieła ewangelizacyjne i charytatywne. Każdy kto kupił bilet na koncert, płytę lub złożył darowiznę poprzez cegiełkę został Ambasadorem Miłosierdzia.
Organizatorami „Betlejem w Kielcach” są Fundacja Światło Życie, Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszenie Zarażę Cię Bogiem.
Patronat honorowy nad akcją objęli Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki oraz biskup kielecki Jan Piotrowski.
https://emkielce.pl/kosciol/siedem-narodowosci-spiewalo-najpiekniejsze-koledy#sigProGalleriae895dfe570