Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy - Tokarni

czwartek, 29 czerwca 2017 09:13 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy - Tokarni
Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy - Tokarni
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

W diecezji kieleckiej mamy  12 sanktuariów diecezjalnych. Najmłodszym  jest Sanktuarium  św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy – Tokarni. Funkcjonuje ono od października 2016 roku. Historia parafii jest jednak znacznie dłuższa. 

Wszystko zaczęło się od budowy kaplicy. – Rozpoczęto ją w 1970 roku. Tak się złożyło, że 17 października 1971 roku papież Paweł VI ogłosił Maksymiliana błogosławionym. Dlatego też pojawiła się myśl, aby patronem tego miejsca był właśnie On.  Około roku później, bo 5 listopada 1972 roku ks. biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Edward Materski  poświęcił zbudowaną kaplicę i ustanowił jej patronem błogosławionego Maksymiliana Marię Kolbego. Ordynariusz kielecki ks. biskup Jan Jaroszewicz utworzył przy tej Kaplicy samodzielny ośrodek duszpasterski – przypomina ks. kanonik Jacek Dąbek, obecny proboszcz i kustosz sanktuarium w Wolicy – Tokarni.

W lutym 1982 roku  ks. biskup Stanisław Szymecki erygował parafię i podniósł kaplicę do godności Kościoła Parafialnego p.w. bł. Maksymiliana  Marii Kolbego.  Proboszczem został mianowany ks. Wacław Ligór. Kolejnym proboszczem parafii był ks. Michał Majchrowicz, który funkcję tę sprawował przez 15 lat, do 2001 r. Od kilkunastu  lat proboszczem parafii jest ks. Jacek Dąbek. W październiku 2003 roku do kościoła sprowadzone zostały trzy dzwony.  – Największy ma na imię Maksymilian, średni – Maryja Niepokalana, a najmniejszy – święta Faustyna. Ten ostatni jest włączany codziennie o godzinie 15. ponieważ wtedy odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia – wyjaśnia ks. proboszcz.

19 czerwca 2006 roku rozpoczęła się budowa nowego, większego kościoła. Prace postępowały bardzo szybko. Obecnie wierni modlą się w nowej świątyni.

Do rangi sanktuarium kościół został podniesiony w 2016 roku. – 25 października ubiegłego roku ksiądz biskup Jan Piotrowski ustanowił nasz kościół Diecezjalnym Sanktuarium  św. Maksymiliana Marii Kolbego.  Uroczysta Msza święta odbyła się 30 października. Podczas Eucharystii, ks. kanonik Adam Perz, kanclerz kieleckiej kurii  w imieniu księdza biskupa odczytał dekret w tej sprawie. Jest  to zatem dwunaste, najmłodsze sanktuarium w naszej diecezji. Znajdują się w nim relikwie św. Maksymiliana, które zostały kilkanaście lat temu sprowadzone do naszej parafii i zostały umieszczone w kamiennej kuli pod ołtarzem głównym w nowym Kościele. Kula owinięta jest drutem kolczastym, przypomina w ten sposób o męczeństwie świętego Maksymiliana, który zginął w Oświęcimiu  – opowiada ks. Jacek Dąbek.

W Sanktuarium znajduje się też kaplica poświęcona świętym i błogosławionym.  – Oprócz relikwii świętego Maksymiliana mamy też relikwie:  świętej siostry Faustyny, świętego Jana Pawła II, świętego Ojca Pio, świętej Matki Teresy z Kalkuty, świętego Brata Alberta, błogosławionej Karoliny Kózkówny, ks. Jerzego Popiełuszki i błogosławionego Wincentego Kadłubka – wymienia proboszcz.

Wokół kościoła umieszczone zostały stacje Drogi Krzyżowej, którą 9 kwietnia tego roku poświęcił i erygował ks. biskup Jan Piotrowski.  Droga ta wykonana jest z kamiennych głazów. Na każdym z nich umieszczono krzyż i oznaczającą poszczególną stację tabliczkę z symbolicznym napisem, np. „Szymon”, „Matka”, „Ukrzyżowanie”.  Pierwsze nabożeństwo przy tych stacjach odbyło się w Wielki Piątek.

Sanktuarium jest otwarte dla wszystkich. – Zapraszam zarówno parafian, jak i pielgrzymów. Nasza świątynia jest otwarta codziennie od godz. siódmej do dziewiętnastej. Wkrótce, bo 14 sierpnia w naszej parafii odbędzie się odpust. Suma odpustowa rozpocznie się o godzinie dwunastej. Mszę świętą odprawi wikariusz generalny ks. kanonik Dariusz Gącik – zapowiada ks. Dąbek.

Msze święte i nabożeństwa w sanktuarium są odprawiane każdego dnia. Każdego 14 dnia miesiąca  o godz. 18. odbywa się wieczór uwielbienia. Wierni modlą się o wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego patrona parafii.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO