KOŚCIÓŁ
Rzecz o piśmiennictwie
„Staropolskie piśmiennictwo związane z Sanktuariami Maryjnymi Diecezji Kieleckiej” – to tytuł wykładu jaki mogli wysłuchać wszyscy ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach. Referat wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski, prezes Towarzystwa.
Wygłoszony wykład to efekt prowadzonych przez ks. dr Andrzeja Kwaśniewskiego badań. - Podstawą tych badań są starodruki osiemnastowieczne i kilka siedemnastowiecznych na temat Sanktuariów Maryjnych znajdujących się na terenie diecezji kieleckiej – informuje kapłan. - Publikacje siedemnastowieczne dotyczą ogólnych spraw i ogólnopolskiej tematyki. Natomiast w osiemnastym wieku rozwijały się już takie formy działalności piśmienniczej, które zmierzały do opisania konkretnych Sanktuariów. Chodzi konkretnie o Włoszczowę, Młodzawy i inne Sanktuaria, w tym Piekoszów posiadający aż trzy publikacje odrębne, wydane w różnych latach i których autorami byli dwaj różni kapłani. Ten rodzaj piśmiennictwa ociera się o teologię. Możemy jednak powiedzieć, że jest to pismo dewocyjne związane z dziejami Sanktuariów, formami kultu, objawieniami Maryjnymi zatwierdzonymi przez władzę diecezjalną, bądź niepotępionymi przez władzę diecezjalną- uzupełnił ks. dr Kwaśniewski.
Publikacje, o których mowa doskonale obrazują przeżycia związane z kultem Maryjnym. - Są to najstarsze książki siedemnastowieczne i osiemnastowieczne, w których pojawiają się opowiadania związane z przeżyciami religijnymi w nurcie kultu Maryjnego. Warto dodać, że właśnie te starodruki utrwaliły ówczesną atmosferę religijną – podsumował kapłan.
Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach funkcjonuje od kilku lat. Jego członkowie spotykają się cyklicznie. Okazją do wtorkowego spotkania i wygłoszonego referatu była obchodzona w tym roku trzechsetna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Dla całego Towarzystwa to bardzo ważne spotkanie. Podobnie jak wszystkie inne. Każdy wykład i podejmowane działanie wiele nas uczy. Jesteśmy wdzięczni księdzu Andrzejowi Kwaśniewskiemu za przygotowanie referatu – powiedziała Maria Spława – Neyman, członek Towarzystwa.
W wydarzeniu wziął udział także ks. biskup Jan Piotrowski.
https://emkielce.pl/kosciol/rzecz-o-pismiennictwie#sigProGalleriaa2ed0cb7dc