Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Rozpoczynamy święty czas. Przed nami Triduum Paschalne

niedziela, 02 kwietnia 2023 10:32 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Rozpoczynamy święty czas. Przed nami Triduum Paschalne
Rozpoczynamy święty czas. Przed nami Triduum Paschalne
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jego centrum stanowi Triduum Paschalne. To wyjątkowy czas dla wszystkich wiernych. Podczas Wielkiego Tygodnia będziemy przeżywać najważniejsze wydarzenia naszej wiary, czyli mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa.

- Triduum Paschalne to czas wielkiego świętowania. Najdłuższe i najważniejsze Święta w całym roku – podkreśla ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

WIELKI CZWARTEK

Triduum poprzedza Msza Krzyżma Świętego odprawiana w Wielki Czwartek w godzinach dopołudniowych.

W diecezji kieleckiej rozpocznie się ona o godzinie 9:00 w bazylice katedralnej. Eucharystii będzie przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

- Podczas tej Eucharystii księża odnawiają swoje przyrzeczenia, ponadto jest święcony olej wykorzystywany później w sakramentach: bierzmowania, namaszczenia chorych oraz święceń kapłańskich i biskupich – wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt.

Triduum Sacrum rozpoczyna Msza św. Wieczerzy Pańskiej.

W kieleckiej katedrze odbędzie się ona o godzinie 18:00. Odprawi ją Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

- Ta Eucharystia jest sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i  krew pod postaciami chleba i wina. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty święte: kapłaństwo i Eucharystię – podkreśla rzecznik.

W Liturgii Wielkiego Czwartku, podczas odśpiewania hymnu "Chwała na wysokości Bogu" rozbrzmiewają dzwony i dzwonki.

-  Po zakończeniu śpiewu, dzwony i organy milkną ponownie, by zabrzmieć dopiero podczas odśpiewania tegoż hymnu podczas Wigilii Paschalnej – uzupełnia ks. Łukasz Zygmunt.  

W trakcie Eucharystii kapłan obmywa nogi dwunastu mężczyznom. Ostatnim zaś elementem liturgii jest uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji,  zwanej „Ciemnicą”.  Wówczas obnaża się także ołtarz. 

- Zatopmy się tego dnia w modlitwie za kapłanów całego świata i dziękujmy za dar Eucharystii – zachęca rzecznik diecezji kieleckiej.

 WIELKI PIĄTEK

To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Mszy Świętej. 

- Jest to czas powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się Drzewo Krzyża. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy” – podkreśla ks. Zygmunt.

Centralnym punktem liturgicznych obchodów Wielkiego Piątku, jest Liturgia Męki Pańskiej, podczas której wspominamy śmierć Chrystusa na krzyżu.

- Kapłan, ubrany w szaty liturgiczne koloru czerwonego udaje się do ołtarza, po czym następuje tak zwana prostracja i modlitwa, gdzie kapłan leżąc krzyżem ofiaruje siebie samego i cały świat Bogu Ojcu – wyjaśnia rzecznik.  

 W Liturgii Wielkiego Piątku można wyróżnić kilka części:

- Pierwszą z nich jest Liturgia Słowa, podczas której odczytywana jest  Męka Pańska z ewangelii  św. Jana a także rozbudowana modlitwa powszechna. Ta modlitwa wprowadza nas w życie całego świata. Modlimy się za wszystkich: za Kościół, wierzących i niewierzących, za Żydów, rządzących państwami, za papieża, biskupów i kapłanów, ale też za siebie nawzajem. Następnym, bardzo istotnym elementem Liturgii jest adoracja Krzyża, który jest odsłaniany. Następnie wierni oddają cześć składając pocałunek na Krzyżu – tłumaczy kapłan.

Po adoracji Krzyża, następuje Komunia Święta, po czym Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy Grobu Pańskiego.  Wierni trwają w zadumie.

W Wielki Piątek, ksiądz biskup Jan Piotrowski będzie przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej o godzinie 17:00 w bazylice katedralnej.

WIELKA SOBOTA

To dzień, w którym trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. W godzinach dopołudniowych święcone są pokarmy. Niezwykle bogatą symbolikę ma sprawowana po zmroku Wigilia Paschalna.

- Składa się ona z Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii. To najważniejsza celebracja w całym roku liturgicznym – podkreśla ksiądz.

Na obrzęd światła składają się: poświęcenie ognia, zapalenie paschału i uroczyste wniesienie go do świątyni.  Liturgia Słowa przewiduje dziewięć czytań biblijnych: siedem ze Starego Testamentu i dwa z Nowego. Ewangelię odczytuje się w uroczysty sposób. Kolejnym etapem jest Liturgia Chrzcielna, podczas której wierni odnawiają  przyrzeczenia Chrztu Świętego. Następnie odbywa się Liturgia Eucharystyczna.  

 - Ceremonię kończy procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego – mówi kapłan.

W wielu kościołach ta uroczysta procesja rezurekcyjna odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej odprawi ks. biskup Jan Piotrowski o godzinie 20:00 w katedrze.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO