KOŚCIÓŁ
Rozpoczynamy święty czas. Przed nami Triduum Paschalne
Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jego centrum stanowi Triduum Paschalne. To wyjątkowy czas dla wszystkich wiernych. Podczas Wielkiego Tygodnia będziemy przeżywać najważniejsze wydarzenia naszej wiary, czyli mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa.
- Triduum Paschalne to czas wielkiego świętowania. Najdłuższe i najważniejsze Święta w całym roku – podkreśla ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
WIELKI CZWARTEK
Triduum poprzedza Msza Krzyżma Świętego odprawiana w Wielki Czwartek w godzinach dopołudniowych.
W diecezji kieleckiej rozpocznie się ona o godzinie 9:00 w bazylice katedralnej. Eucharystii będzie przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.
- Podczas tej Eucharystii księża odnawiają swoje przyrzeczenia, ponadto jest święcony olej wykorzystywany później w sakramentach: bierzmowania, namaszczenia chorych oraz święceń kapłańskich i biskupich – wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt.
Triduum Sacrum rozpoczyna Msza św. Wieczerzy Pańskiej.
W kieleckiej katedrze odbędzie się ona o godzinie 18:00. Odprawi ją Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
- Ta Eucharystia jest sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty święte: kapłaństwo i Eucharystię – podkreśla rzecznik.
W Liturgii Wielkiego Czwartku, podczas odśpiewania hymnu "Chwała na wysokości Bogu" rozbrzmiewają dzwony i dzwonki.
- Po zakończeniu śpiewu, dzwony i organy milkną ponownie, by zabrzmieć dopiero podczas odśpiewania tegoż hymnu podczas Wigilii Paschalnej – uzupełnia ks. Łukasz Zygmunt.
W trakcie Eucharystii kapłan obmywa nogi dwunastu mężczyznom. Ostatnim zaś elementem liturgii jest uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą”. Wówczas obnaża się także ołtarz.
- Zatopmy się tego dnia w modlitwie za kapłanów całego świata i dziękujmy za dar Eucharystii – zachęca rzecznik diecezji kieleckiej.
WIELKI PIĄTEK
To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Mszy Świętej.
- Jest to czas powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się Drzewo Krzyża. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy” – podkreśla ks. Zygmunt.
Centralnym punktem liturgicznych obchodów Wielkiego Piątku, jest Liturgia Męki Pańskiej, podczas której wspominamy śmierć Chrystusa na krzyżu.
- Kapłan, ubrany w szaty liturgiczne koloru czerwonego udaje się do ołtarza, po czym następuje tak zwana prostracja i modlitwa, gdzie kapłan leżąc krzyżem ofiaruje siebie samego i cały świat Bogu Ojcu – wyjaśnia rzecznik.
W Liturgii Wielkiego Piątku można wyróżnić kilka części:
- Pierwszą z nich jest Liturgia Słowa, podczas której odczytywana jest Męka Pańska z ewangelii św. Jana a także rozbudowana modlitwa powszechna. Ta modlitwa wprowadza nas w życie całego świata. Modlimy się za wszystkich: za Kościół, wierzących i niewierzących, za Żydów, rządzących państwami, za papieża, biskupów i kapłanów, ale też za siebie nawzajem. Następnym, bardzo istotnym elementem Liturgii jest adoracja Krzyża, który jest odsłaniany. Następnie wierni oddają cześć składając pocałunek na Krzyżu – tłumaczy kapłan.
Po adoracji Krzyża, następuje Komunia Święta, po czym Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy Grobu Pańskiego. Wierni trwają w zadumie.
W Wielki Piątek, ksiądz biskup Jan Piotrowski będzie przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej o godzinie 17:00 w bazylice katedralnej.
WIELKA SOBOTA
To dzień, w którym trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. W godzinach dopołudniowych święcone są pokarmy. Niezwykle bogatą symbolikę ma sprawowana po zmroku Wigilia Paschalna.
- Składa się ona z Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii. To najważniejsza celebracja w całym roku liturgicznym – podkreśla ksiądz.
Na obrzęd światła składają się: poświęcenie ognia, zapalenie paschału i uroczyste wniesienie go do świątyni. Liturgia Słowa przewiduje dziewięć czytań biblijnych: siedem ze Starego Testamentu i dwa z Nowego. Ewangelię odczytuje się w uroczysty sposób. Kolejnym etapem jest Liturgia Chrzcielna, podczas której wierni odnawiają przyrzeczenia Chrztu Świętego. Następnie odbywa się Liturgia Eucharystyczna.
- Ceremonię kończy procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego – mówi kapłan.
W wielu kościołach ta uroczysta procesja rezurekcyjna odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej odprawi ks. biskup Jan Piotrowski o godzinie 20:00 w katedrze.