Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Rozmawiali o tym, jak było w Kielcach w 1863 roku

czwartek, 23 lutego 2023 21:14 / Autor: Łukasz Czerwiak
Rozmawiali o tym, jak było w Kielcach w 1863 roku
Rozmawiali o tym, jak było w Kielcach w 1863 roku
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Za nami kolejne spotkanie z cyklu Akademia Wiara Kultura Nauka. O tym jak wyglądało Powstanie Styczniowe w naszym regionie, opowiedział prof. Wiesław Caban.

Do wybrania tego tematu, organizatorów zainspirowała ich najnowsza wystawa „Powstanie 1863”. Można ją zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach do 20 maja.

Wiesław Caban, który jest jednym z najwybitniejszych znawców dziejów Powstania Styczniowego, szeroko opowiedział o roli mieszkańców ziemi świętokrzyskiej w tym powstaniu.

– Nie wszyscy bohaterowie z tamtego okresu walczyli w lesie. Często poddając się pewnemu uproszczeniu mówimy, że najważniejszymi postaciami były osoby, które oddały życie, albo po prostu walczyły. Oczywiście czyny ich były bardzo szlachetne, odważne i kluczowe – mówił.

Jednak prelegent, opowiadając o tych wydarzeniach, zwrócił uwagę również na postawę różnych grup społecznych, m.in. kobiet i duchowieństwa.

– Widzimy z jednej strony ten bojowy wymiar, ale nie można zapominać o tym, co w tym okresie robiły kobiety. One często sprawowały opiekę nad rannymi oraz poprzez swój ubiór i zachowanie manifestowały swój patriotyzm. Pomagały także kapłanom, którzy w tym czasie jednoczyli społeczeństwo i zbierali je na różnego rodzaju nabożeństwa – opowiadał.

Aula w kurii diecezjalnej jak zwykle wypełniona była po brzegi. Udział w wydarzeniu wziął także biskup Jan Piotrowski.

– Bardzo nas cieszy obecność Biskupa Kieleckiego, był on już kolejny raz na naszych spotkaniach. Olbrzymią radość daje nam również to, że po wykładzie słuchacze zadają pytania. Oznacza to, że treści, które padły ich zainteresowały i chcą wiedzieć więcej. Dla nas to jest znak, że dobrze dobieramy tematykę – powiedziała Kinga Reczka z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Następne spotkanie w ramach tego projektu już 23 marca. W prelekcji „Gotyk bez Boga?”, o symbolice architektury neogotyckiej z XIX opowie prof. Wojciech Balus z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO