KOŚCIÓŁ
Rozmawiali o pochodzeniu człowieka
Za nami kolejny wykład z cyklu „Wiara-Kultura-Nauka” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Tym razem prelekcję „Człowiek i małpa” wygłosił o. dr Michał Chaberek, dominikanin.
Kapłan, a zarazem teolog i badacz relacji pomiędzy wiarą a nauką, przedstawił swoje rozważania na temat ewolucji.
– To temat ciężki, ale jednocześnie fascynujący, bo wszystko co trudne jest owocne jeśli robi się to w odpowiedni sposób. Problem jest istotny, bo dotyczy godności człowiek i tym kim jest człowiek. W moich badaniach doszedłem do wniosku, że Kościół miał bardzo jasną wizję powstania człowieka od samego początku, aż do drugiej połowy XX wieku. Staram się przekonywać, że zarówno z punktu widzenia nauki, jak i tradycji są podstawy, aby wierzyć w stworzenie człowieka – mówił zakonnik.
Przedstawił on trzy koncepcje genezy człowieczeństwa.
– Jest to ewolucja materialistyczna, taka jak proponował Darwin, czyli że wszystko samo się ukształtowało. Jest również tak zwany transformizm specjalny, czyli to, że Pan Bóg wziął jakąś małpę, czy hominida i dał mu duszę. No i tak zwane specjalnie stworzenie, kreacjonizm. Chciałbym pokazać, że ten trzeci pogląd jest do utrzymania i nie możemy go odrzucać – tłumaczył prelegent.
O. dr Michał Chaberek to dominikanin, doktor teologii fundamentalnej, dyrektor Instytutu Steno Wiara i Nauka. Jego zainteresowania naukowe obejmują kwestie relacji wiary i nauki, a także dziedziny takie jak: teologia stworzenia, metafizyka i nauka św. Tomasza z Akwinu, teologia ciała oraz historia teologii, zwłaszcza od XIX wieku.
https://emkielce.pl/kosciol/rozmawiali-o-pochodzeniu-czlowieka#sigProGalleria5aa47c9c09