Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Po odpust do parafii Ducha Świętego w Kielcach. Stolica Apostolska przyznała przywilej

poniedziałek, 03 sierpnia 2020 11:28 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Odpust zupełny mogą otrzymać wierni, którzy wezmą udział w pielgrzymce do parafii Ducha Świętego w Kielcach. Przywilej wspólnocie parafialnej z Osiedla Na Stoku został przyznany przez Stolicę Apostolską. – Zachęcamy do pielgrzymowania i korzystania z odpustu, jak i ofiarowania go za zmarłych cierpiących w czyśćcu – mówi ks. Adam Kaczmarczyk, wikariusz parafii.

Dekret przyznający możliwość odpustu zupełnego to kolejny dokument Penitencjarii Apostolskiej nadający ten przywilej.

– To kontynuacja dwóch poprzednich dekretów związanych z Rokiem Ducha Świętego. Widzieliśmy wówczas, jako duszpasterze, większe zainteresowanie wiernych kultem Trzeciej Osoby Trójcy Świętej. Odnotowaliśmy wzrost uczestniczących w nabożeństwach i Mszach Wotywnych o Duchu Świętym. Powstało pytanie: jak nie stracić tego dziedzictwa i co zrobić, aby Jego kult dalej był żywy? Wystosowaliśmy więc prośbę do biskupa Jana Piotrowskiego, a za jego pośrednictwem do Stolicy Apostolskiej o dalsze trwanie odpustu zupełnego – tłumaczy ks. Adam Kaczmarczyk.

Penitencjaria Apostolska przychyliła się do prośby wspólnoty parafialnej i dzięki temu wierni, którzy pielgrzymują do parafii z Osiedla Na Stoku mogą uzyskać odpust zupełny pod kilkoma warunkami. Pielgrzymi muszą przystąpić do spowiedzi i Komunii Świętej, nawiedzić kościół Ducha Świętego, wziąć udział w obrzędach liturgicznych ku czci Ducha Świętego albo przynajmniej przez stosowny czas oddać się pobożnym rozmyślaniom, kończąc je Modlitwą Pańską, Składem Apostolskim oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. – Dodatkowym warunkiem jest uczestnictwo w Mszy Świętej we wtorek każdego miesiąca lub w trzeci czwartek każdego miesiąca – dodaje wikariusz parafii.

„Wierni, dla których przeszkodą jest starość, choroba lub inna poważna przyczyna, w wymienione wyżej dni będą mogli otrzymać odpust zupełny, jeśli – wzbudziwszy w sobie obrzydzenie do każdego grzechu i zamiar spełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, przed jakimś świętym obrazem dołączą duchowo do sprawowanej liturgii i do pielgrzymki, ofiarując miłosiernemu Bogu modlitwy i swoje cierpienia lub trudności własnego życia”- czytamy w dekrecie Stolicy Apostolskiej.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO