Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Oratorium tematem pracy magisterskiej. Posłuchamy go w Sanktuarium św. Józefa

piątek, 23 lipca 2021 14:38 / Autor: Beata Kwieczko
Oratorium tematem pracy magisterskiej. Posłuchamy go w Sanktuarium św. Józefa
Fot. Facebook
Oratorium tematem pracy magisterskiej. Posłuchamy go w Sanktuarium św. Józefa
Fot. Facebook
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Szóstego sierpnia w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach będzie można wysłuchać oratorium pt. "Głowa Świętej Rodziny" na solistów, chór i orkiestrę. Dzieło zostało skomponowane w ramach pracy magisterskiej przez Arkadiusza Kasperka, absolwenta Katedry Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pomysł na oratorium zrodził się w 2018 roku podczas obchodów 60-lecia parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach i od tego czasu zaczęły powstawać kolejne pieśni.

– Moim marzeniem było, żeby złączyć wszystkie utwory w jedno dzieło i zaprezentować je szerszej publiczności. Taką możliwość dała mi reforma szkolnictwa wyższego, która pozwoliła na obronę pracy magisterskiej w ramach wydarzenia artystycznego – mówi Arkadiusz Kasperek.

– Miałem nagrać oratorium, a później bronić pracy magisterskiej, ale z powodu pandemii obroniłem się bez organizacji wydarzenia. Kiedy kończyłem pisać swoje dzieło, dowiedziałem się, że rok 2021 został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Świętego Józefa, dlatego postanowiłem zaproponować księdzu proboszczowi Janowi Iłczykowi, aby takie oratorium wykonać w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny – relacjonuje.

Dzieło powstawało przez trzy lata pod czujnym okiem promotora pracy, dra Pawła Łukowca. Treść oratorium stanowią pieśni i modlitwy do św. Józefa.

– Całość składa się z 12 pieśni. Trzy utwory to moje aranżacje gotowych pieśni, a reszta to skomponowana przeze mnie muzyka. Teksty, do których ona powstała to modlitwy, wiersze i inne dzieła literackie o świętym Józefie – informuje Arkadiusz Kasperek.

Koncertu będzie można wysłuchać w piątek, 6 sierpnia, o godzinie 19 w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. Oratorium wykona chór mieszany złożony z absolwentów, studentów, wykładowców i nauczycieli Katedry Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Chór Kameralny Fermata oraz Kameralna Orkiestra Symfoniczna złożona z zaprzyjaźnionych muzyków, także z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. W każdym utworze usłyszymy innego wykonawcę - solo, w duecie, a nawet w kwartecie. Przed publicznością zaprezentuje się w sumie 75 artystów. Całość potrwa około godziny. Wstęp na oratorium jest bezpłatny.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się doprowadzić to dzieło do końca i obronić pracę magisterską, ale pełną satysfakcję poczuję prawdopodobnie po udanym koncercie – stwierdza Arkadiusz Kasperek.

Młodemu kompozytorowi udało się zdobyć dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia, ale nadal potrzebne jest wsparcie finansowe, dlatego na portalu zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka pieniędzy pod hasłem "Oratorium w ramach pracy magisterskiej". Pieniądze zostaną przeznaczone na nagranie i realizację dźwięku i obrazu oraz na gaże dla wykonawców.

Obecnie trwają próby do koncertu. Generalna odbędzie się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Kielcach.

Wydarzenie objęli patronatem honorowym bp kielecki Jan Piotrowski, rektor UJK Stanisław Głuszek oraz dyrektor ZPSM w Kielcach, Artur Jaroń.

plakat 4 Obszar roboczy 1

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO