KOŚCIÓŁ
Odpust w parafii świętego Maksymiliana w Kielcach. Biskup Andrzej Kaleta poświęcił figurę świętego Michała Archanioła
Przy figurze świętego Michała Archanioła z Gargano odbyły się tegoroczne uroczystości odpustowe w parafii świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Sumie przewodniczył biskup Andrzej Kaleta, który poświęcił kopię figury świętego Michała oraz zawierzył całą parafię wstawiennictwu patronów.
Obchody święta patrona parafii poprzedziła peregrynacja figury świętego Michała Archanioła z groty w Gargano oraz rekolekcje, prowadzone przez księży Michalitów, które rozpoczęły się w piątek 12 sierpnia.
W niedzielę 14 sierpnia w samo południe rozpoczęła się suma odpustowa, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta. W swojej homilii podkreślił, że Polacy, pomagając uchodźcom z Ukrainy, realizują w praktyce przykazanie miłości Boga i bliźniego.
– To pospolite ruszenie na rzecz przyjmowania i udzielania różnorakiej pomocy ludziom cierpiącym z racji zgotowanej im zawieruchy wojennej – na tym polega konkretne wypełnianie przykazania miłości. Pomagając potrzebującym, prawdziwie stajemy się przyjaciółmi Jezusa. Okazując dobroć i miłość drugiemu człowiekowi, realizujemy najważniejsze i najtrudniejsze przykazanie – zaznaczył.
Kaznodzieja powiedział także o początkach misji świętego Maksymiliana:
– W Rzymie, gdzie studiował już jako zakonnik, był świadkiem buńczucznych zachowań masonerii, która obchodziła 200 lat istnienia. Widział, jak publicznie bluźniono Bogu i Kościołowi, paradując z czarnym sztandarem, na którym widniał znak szatana, depczącego świętego Michała Archanioła. Tam zrozumiał, że Kościół może być uratowany tylko przez Niepokalaną, która starła głowę węża. To dlatego utworzył Rycerstwo Niepokalanej. W ten sposób rozpoczął walkę z szatanem i stanął w obronie Boga – przypomniał.
Biskup porównał wydarzenia z życia świętego Maksymiliana do spotykanych w dzisiejszych czasach antychrześcijańskich manifestacji. Podkreślił także wielką rolę świętego Michała Archanioła w Kościele.
– Jest obrońcą wiernych, którzy o jego pomoc zabiegają, jest obrońcą całej wspólnoty Kościoła. W walce ze złem, Michał swoi po stronie Kościoła. To nie znaczy jednak, że my jesteśmy wolni od tej walki, że możemy opuścić ręce, dać sobie spokój i powiedzieć: to nie moja sprawa. Nie, to nasza sprawa. Archanioł Michał nam pomaga i towarzyszy. Broni Kościoła przed niesprawiedliwością naszych czasów.
Na koniec swoich rozważań duszpasterz podkreślił, że zarówno święty Michał Archanioł jak i święty Maksymilian Kolbe mieli podobną misję.
– Kolbe, wiedziony nadprzyrodzoną łaską, odczytał wolę Bożą, która kazała mu bronić mistycznego Ciała Chrystusa, czyli Kościoła, przed zakusami Kościoła. To samo czyni Archanioł Michał, który w tej walce nam przewodzi. Trzeba, żebyśmy nie uznali, że to nie nasza walka, trzeba nie opuszczać rąk, ale pełni nadziei, wsparci orędownictwem świętych prosić Boga o pomoc, abyśmy dochowali wierności – zaapelował.
Posłuchaj całej homilii:
Podczas Mszy świętej poświęcono kopię figury świętego Michała Archanioła z Gargano, która będzie miała swoje stałe miejsce w kaplicy Matki Bożej. Uroczystość zakończył akt zawierzenia parafii świętemu Michałowi Archaniołowi i świętemu Maksymilianowi oraz procesja eucharystyczna.
https://emkielce.pl/kosciol/odpust-w-parafii-swietego-maksymiliana-w-kielcach-biskup-andrzej-kaleta-poswiecil-figure-swietego-michala-archaniola#sigProGalleria708487ace5