Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Władze województwa i parlamentarzyści oddali hołd bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce i innym niezłomnym duchownym

wtorek, 19 października 2021 14:28 / Autor: Magdalena Nowak
Władze województwa i parlamentarzyści oddali hołd bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce i innym niezłomnym duchownym
Władze województwa i parlamentarzyści oddali hołd bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce i innym niezłomnym duchownym
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

19 października to rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. To również Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W Kielcach przy pomniku Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny kwiaty złożyli: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej.

19 października mija 37 lat od śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, zamordowanego przez Służby Bezpieczeństwa. Uznany za błogosławionego męczennika i beatyfikowany w 2010 roku.

– Dziś jest szczególny dzień -  Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony w 2018 roku przez polski parlament. Ten dzień powinien skłonić nas do refleksji jak wiele zawdzięczamy księżom, nie tylko opiekę duchową, ale też walkę o niepodległą ojczyznę – mówił senator Krzysztof Słoń. – Pamiętajmy dziś o nich i módlmy się za tych, którzy oddali swoje życie za naszą niepodległą ojczyznę – dodał senator Słoń.

Poseł Krzysztof Lipiec zaznaczył, że to nasz patriotyczny obowiązek, aby pamiętać, modlić się i składać kwiaty w dzisiejszym dniu. – Dzięki nim żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce. Trzeba wyraźnie podkreślić, że zawsze na przestrzeni dziejów czuliśmy się wolni, kiedy byliśmy blisko kościoła katolickiego – zaznaczył poseł Lipiec.

– Ksiądz, kaznodzieja, ikona tamtych czasów – ksiądz Jerzy Popiełuszko. On skupiał w sobie wiele wartości, przede wszystkim był dobrym człowiekiem, a że stał się zwierzchnikiem spraw ludzi pracy to tak musiała jego droga przebiegać. Bardzo jesteśmy mu wdzięczni po tylu latach. Ludzie odchodzą ale pamięć zostaje. Miarą wartości czyjegoś życia jest to jak długo pamięć pozostaje, a my o księdzu Jerzym cały czas pamiętamy i to jest najważniejsze – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Kwiaty przed pomnikiem Jerzego Popiełuszki złożył również Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego. – Zostaje pamięć, zostaje ich dorobek, zostaje ogromne dziedzictwo. Wspominamy kapłanów niezłomnych z księdzem Jerzym Popiełuszką na czele. To nie dotyczy tylko ludzi wierzących, bo to jest dorobek uniwersalny, w zakresie walki o sprawiedliwość, o prawa człowieka – mówił Andrzej Pruś.

O godzinie 18 będzie sprawowana Msza święta pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka w intencji szybkiej kanonizacji Jerzego Popiełuszki oraz w intencji Ojczyzny i Solidarności. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO