Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

O historii Kielc w OMPiO. Konferencja „Miasto w blasku kolegiaty"

czwartek, 14 października 2021 13:43 / Autor: Michał Łosiak
O historii Kielc w OMPiO. Konferencja „Miasto w blasku kolegiaty"
O historii Kielc w OMPiO. Konferencja „Miasto w blasku kolegiaty"
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O początkach Kielc, ważnych postaciach z dziejów naszego miasta i najnowszych ustaleniach rozmawiają uczestnicy konferencji naukowej „Miasto w blasku kolegiaty – Jak powstały Kielce?”. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Jak mówi Biskup Kielecki Jan Piotrowski konferencja doskonale wpisuje się w zakończony niedawno jubileusz 850-lecia Bazyliki Katedralnej.

– Miasto ma swoją historię, swoje bogactwo w architekturze, ale i w osobach, które tu pracowały i odkrywały historię Kielc. Gratuluję organizatorom konferencji, że pozwalają odkrywać nowe karty bogatych dziejów miasta. Wszystko co się dokonuje na poziomie badań historycznych jest godne uwagi, tym bardziej, że konferencja mówi o mieście w blasku kolegiaty. Miasto jest tłem, bo zanim ona powstała to Kielce już były – tłumaczy biskup Jan Piotrowski.

W trakcie wydarzenia przypomniano m.in. postać profesora Kazimierza Tymienieckiego, pioniera badań nad historią miasta.

– Bardzo ważne jest mówić o ludziach, którzy tu żyli, pracowali i tworzyli. Przykładem jest profesor Tymieniecki, kielczanin, który nigdy się swojego pochodzenia nie wypierał. Był związany z terenami nadnidziańskimi. W czasie okupacji przebywał w rejonie Kielc – mówi profesor Adam Massalski.

Jeden z paneli dotyczył prac archeologicznych w naszym mieście i ich wyników. Dzięki nim, naukowcy coraz dokładniej odkrywają jak wyglądały pierwsze osady na terenie Kielc.

– Mam taką słodko-gorzką refleksję. Z jednej strony badań archeologicznych w rejonie Kielc jest coraz więcej i mamy lepszy obraz miasta. Z drugiej – w porównaniu z innymi ośrodkami ich skala jest na dość słabym poziomie – przyznał profesor Szymon Orzechowski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uczestnicy konferencji będą dyskutowali także o średniowiecznym i nowożytnym dziedzictwie Kielc. Wydarzenia zakończy się w piątek, 15 października. Towarzyszyć mu będzie jubileuszowy wernisaż wystawy w katedrze, której otwarcie zaplanowano na 22 października.

Modlitwy

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO