Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Nowe auto dla Caritas

środa, 11 stycznia 2023 13:56 / Autor: Łukasz Czerwiak
Nowe auto dla Caritas
Nowe auto dla Caritas
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Caritas Diecezji Kieleckiej otrzymało nowe auto zakupione przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 9-osobowy bus będzie służył w Dziennym Centrum Opieki i Pielęgnacji w Wiśniówce.

W Dziennym Centrum Opieki i Pielęgnacji z mieszkaniami chronionymi w Wiśniówce, w gminie Zagnańsk mieszka 60 osób. Codziennie punkt odwiedza średnio kolejne 20.  

– Od wielu lat angażujemy się we wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Mamy kilkanaście placówek, które dowożą je na codzienne zajęcia. Głównie biorą w nich udział mieszkańcy gmin Zagnańsk i Masłów, a nawet niektórzy kielczanie. Dlatego tutaj, w Wiśniówce takie auto przystosowane do przewozu osób na wózku jest niezbędne. Do tej pory takiego nie posiadaliśmy – wyjaśnia ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej.

Na zakup pojazdu, za pomocą którego osoby z niepełnosprawnością będą mogły się bezpiecznie poruszać Caritas przeznaczył ponad 50 tys. złotych. Pozostała cześć pieniędzy, czyli 120 tys. przekazał PFRON.

– Caritas wystąpił o dofinansowanie tego projektu i tak, jak w przypadku pozostałych organizacji pozarządowych spojrzeliśmy na nie przychylnie. W minionym roku, w województwie świętokrzyskim na podobne inwestycje przeznaczyliśmy ponad trzy miliony złotych. Zostało zakupionych 14 busów 9-osobowych oraz sześć 17-osobowych – zaznacza Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.

Jak zauważa senator Krzysztof Słoń, samochód był niezwykle potrzebny i pomocny.

– Caritas naszej diecezji z całą pewnością dobrze wykorzysta to nowe auto. Wśród podopiecznych ośrodka w Wiśniówce są osoby, które potrzebują pomocy w dowozie. Teraz oferta spędzania czasu dla nich będzie dużo szersza. Niewielka grupa osób będzie mogła wspólnie m.in. brać udział w wydarzeniach kulturalnych – mówi.

Działania PFRON w naszym regionie realizuje kieleckie starostwo powiatowe.

– Dołożyliśmy nie cegiełkę, a cegłę do tego, aby kolejny samochód trafił do osób z niepełnosprawnością. Niezmiernie się z tego cieszę, że dzięki temu wsparciu będą one mogły bezpiecznie poruszać się po terenie naszego powiatu – opowiada Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO