Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Najzdolniejsi nagrodzeni

sobota, 03 września 2016 18:05 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Najzdolniejsi nagrodzeni
Najzdolniejsi nagrodzeni
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Szesnaścioro uczniów z diecezji kieleckiej otrzymało stypendium w ramach Funduszu im. Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka. Inicjatywa powstała na mocy dekretu biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Pierwsi stypendyści otrzymali  jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 1300 zł.

Stypendia w ramach Funduszu im. Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka zostały przyznane w diecezji kieleckiej po raz pierwszy. Inicjatorem przedsięwzięcia jest ks. biskup Jan Piotrowski. Jak sam przyznaje poprzez tę akcję chciał nie tylko docenić pracę młodzieży, ale także zachęcić ją do poznania i pogłębiania wiedzy na temat osoby ks. biskupa Kaczmarka. –  Jest to wyjątkowa postać  w historii diecezji kieleckiej. Ksiądz biskup Czesław Kaczmarek żył w latach 1895- 1963. Ten okres był bardzo trudny dla Polski, a także i naszego regionu: rozbiory, okupacja niemiecka i stalinowska. On nie lękał się więzienia, tortur i prześladowania. Myślę, że był najbardziej bohaterskim biskupem w okresie powojennym, do tego zawsze widział potrzebę kształcenia polskiej młodzieży. W okresie przedwojennym sprowadził   do Kielc Siostry Nazaretanki. Myślę,  że właśnie teraz jest czas,  aby wydobyć  go niejako z pamięci  dla młodych pokoleń. Chciałbym, żeby młodzież umiała odczytać  jego postać  - szlachetną i niezłomną – wyjaśnia biskup. Pomysł powołania funduszu zrodził się spontanicznie. - Odkrywając na nowo osobę księdza biskupa Kaczmarka widziałem potrzebę takiego przedsięwzięcia – uzupełnia. Fundusz jest zasilany ze środków ofiarowanych na ten cel przez darczyńców instytucjonalnych i prywatnych. Duży wkład w tym roku mieli  księża z diecezji kieleckiej, którzy  w maju zebrali tzw. dar kapłański w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Został on przekazany na potrzeby młodzieży, objętej pomocą funduszu. – Jestem im bardzo wdzięczny. Oczywiście są to pierwsze kroki, ale mam nadzieję, że to wszystko będzie się rozwijać i z roku na rok fundusz będzie wspierał coraz więcej osób – podsumowuje biskup.

W tym roku stypendium w ramach powołanego przez ks. biskupa Jana Piotrowskiego funduszu otrzymało 16 uczniów. Każdy musiał spełniać kilka warunków określonych w regulaminie. - Po pierwsze, uczeń ten musiał mieć średnią powyżej 4,5. Ważne, aby miał także  udokumentowane różne formy aktywności w parafii oraz  jakieś osiągnięcia w różnych dziedzinach. Dochód na osobę w rodzinie tego ucznia nie mógł przekraczać 1200 zł – informuje ks. Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. W regulaminie określono również wysokość stypendium. Zgodnie z nim, stypendium można otrzymać jeden raz w kwocie 1 000 złotych. Tymczasem w tym roku zrobiono wyjątek i każdy otrzymał po 1300 zł. - Fundusz jest dość solidnie zasilony na tym etapie, więc  dla pierwszych stypendystów te trzysta dodatkowych złotych to taki bonus. Chcemy w ten sposób zachęcić młodzież do dalszej nauki i pracy nad własnym rozwojem – tłumaczy biskup.  Dla młodzieży to duża niespodzianka.  -  Bardzo się cieszę, że powstała w naszej diecezji taka inicjatywa. Dla mnie to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale także motywacja do dalszej pracy i realizacji moich planów. Chcę dalej się kształcić i rozwijać swoje pasje. Pieniądze, które dostałam w ramach stypendium na pewno mi w tym pomogą. Zainwestuje je w moją  edukację i w ten sposób odciążę trochę moich rodziców – przyznaje Joanna Knap, uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im św. Stanisława Kostki w Kielcach.  Podobnie twierdzi Zuzanna Zioło z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Sikorskiego we Włoszczowe. – Bardzo się cieszę, że znalazłam się w gronie stypendystów. Tu nawet nie chodzi o pieniądze, ale o to, że są osoby, które doceniają nasz trud i wysiłek jaki wkładamy w naukę. To jest naprawdę duże wyróżnienie. Ja nigdy nie sądziłam, że coś takiego otrzymam. A jednak się udało i na pewno będę to chciała dobrze wykorzystać – opowiada. Dziewczyna uwielbia grać na gitarze i chciałaby rozwijać tę pasję. -  Myślę, że pieniądze ze stypendium będą takim dobrym startem -  podsumowuje.

Przedsięwzięcie realizowane będzie także w przyszłych latach. Funduszem zarządza każdorazowy biskup kielecki przy udziale Rady Funduszu Stypendialnego im. Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka. Przewodniczącym Rady Funduszu jest bp Marian Florczyk.
Fundusz jest zasilany ze środków ofiarowanych na ten cel przez darczyńców instytucjonalnych i prywatnych.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO