Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Na sympozjum "Teologia w Kościele i świecie" wspominali nauczanie ks. prof. Józefa Kudasiewicza

sobota, 19 listopada 2022 13:11 / Autor: Wojciech Dudkowski
Na sympozjum "Teologia w Kościele i świecie" wspominali nauczanie ks. prof. Józefa Kudasiewicza
fot. Władysław Burzawa
Na sympozjum "Teologia w Kościele i świecie" wspominali nauczanie ks. prof. Józefa Kudasiewicza
fot. Władysław Burzawa
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Ksiądz profesor Józef Kudasiewicz, pochodzący z Kielc profesor biblista, był głównym bohaterem sympozjum „Teologia w Kościele i świecie”, zorganizowanego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach z okazji 10. rocznicy jego śmierci.

Spotkanie poprzedziła Msza święta w kościele seminaryjnym. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

- Biblia to nasza Ojczyzna, nasz kraj. To Słowo Boże poprzedza łaskę Sakramentów. Teolog powiedziałby, że to rodzaj łaski uprzedzającej, żeby Bóg znalazł miejsce w ludzkim sercu potrzeba słowa, otwarcia.

Pasterz wspominał także rekolekcje prowadzone przez księdza Kudasiewicza, w których uczestniczył jako kleryk.

- To, co było urzekające dla wszystkich, to że kluczem do zrozumienia Słowa Bożego było... Słowo Boże. Ta pedagogia, jaką wtedy ukazał, odczytując Nowy Testament w świetle Starego Testamentu była urzekająca.

W tematykę sympozjum zebranych wprowadził ks. dr. hab. Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego.

- To sympozjum nie jest upamiętnieniem księdza profesora w znaczeniu analizy jego własnego dorobku. Jak często powtarzają jego uczniowie, sam by sobie jego nie życzył. Upamiętniamy jego charakter stawania się uczniem, mistrzem i nauczycielem Słowa, szukając Prawdy Bożej w różnych kontekstach pracy badawczej, dydaktycznej i duszpasterskiej.

Ksiądz profesor Henryk Witczyk powiedział, że przy interpretacji Pisma Świętego ważna jest wiara samego biblisty

- Rzeczą absolutnie kluczową jest głęboka wiara samego profesora, egzegety, teologa, w Boga, który mówi do człowieka wszystkich czasów, natchnionymi przez ducha prawdy słowami Pisma Świętego – podkreślił.

Ksiądz profesor Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rozpoczynając swój referat o Maryi wspomniał, że była ona jednym z zainteresowań naukowych księdza profesora Kudasiewicza.

- Zawsze jego wzrok zapalał się, kiedy mówił o Duchu Świętym i o Maryi. Jednym z aspektów jego badań były Ewangelie synoptyczne w aspekcie historycznym, literackim i teologicznym, ale także teologia biblijna Nowego Testamentu, ze szczególnym uwzględnieniem mariologii. Jedno z jego najważniejszych dzieł, którą wybrałby jako najważniejszą, była książka „Matka odkupiciela”.

Ksiądz profesor Józef Kudasiewicz urodził się w 1926 roku w Kijach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1952 roku w Kielcach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie podjął także pracę wykładowcy. W latach 1982-86 kierował Instytutem Nauk Biblijnych. Papież Jan Paweł II w 1998 roku przyznał mu tytuł protonotariusza apostolskiego (infułata). Na uczelni pracował do 2001 roku. Zmarł 16 listopada 2012 roku w Starachowicach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO