Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski w rocznicę 13 grudnia: Gdzie jest sprawiedliwość?

niedziela, 13 grudnia 2020 13:00 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski w rocznicę 13 grudnia: Gdzie jest sprawiedliwość?
Biskup Jan Piotrowski w rocznicę 13 grudnia: Gdzie jest sprawiedliwość?
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Biskup kielecki Jan Piotrowski odprawił Mszę Świętą w 39 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uczestniczyły w niej delegacje władz państwowych i samorządowych oraz poczty sztandarowe i przedstawiciele Solidarności.

W homilii biskup mówił o tożsamości wspólnoty.

- Błogoslawiony Wincenty Kadłubek, patron naszej diecezji, powiedział, że tożsamość jest matką każdej wspólnoty. Nie odznaka, nie sztandar, ale ludzkie serce i wierność ideałom. Tożsamość jest potrzebna każdemu, kto tworzy wspólnotę uczniów i naśladowców Jezusa Crystusa. Dla ochrzczonych tą wspólnotą jest kościół. Są też wspólnoty narodowe, polityczne, stowarzyszeniowe, związkowe. Ale bez tożsamości one nigdy nie będą piękne i nie będą dobrze służyć bliźnim. - podkreślił biskup Jan Piotrowski.

Pasterz diecezji odniósł się także do ataków na osobę św. Jana Pawła II.

- Nie bądźmy naiwni. Atak na św. Jana Pawła II nie jest atakiem za to, że wyzwolił Europę z komunizmu, bo nie po to posłał go Pan Jezus, ale za to, że mówił "idźcie i głoście Ewangelię". Po przemówieniu w siedzibie Unesco w Paryżu zapadł na niego wyrok śmierci, gdyż bronił prawdy o człowieku. Jan Paweł II powiedział wtedy o tym, co dzieje się teraz w Polsce i na świecie - przypomniał biskup.

Biskup Jan Piotrowski mówił także o wydarzeniach z 1981 roku.

- Ciemne okulary komunistycznego przywódcy narodu i podszepty jego ideologicznych kolaborantów nie pozwalały dostrzegać rzeczywistych potrzeb polskiego narodu. Jesteśmy tego świadkami, widzieliśmy co działo się tego poranka 39 lat temu. Wtedy niekonstytucyjna, a więc zbrodnicza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego hordami ZOMOwców, UBeków, milicjantów, a nawet i wojska powaliła Polaków na kolana. Stan wojenny powiał widmem śmierci, grozą i niepewnością. Więzienia, tortury i natarczywa propaganda wydawały się święcić triumf. Dziś, gdy nie płyną już łzy zastraszonych dzieci i kobiet, a prawdziwi bohaterowie tamtych czasów powoli odchodzą do wieczności, to jednego nie rozumiem. Gdzie jest sprawiedliwość?! Jeśli ktokolwiek dopuści, że tej sprawiedliwości zabraknie, to niezależnie od poglądów politycznych, nie zasługuje na żadne zaufanie. - zaznaczył hierarcha.

Posłuchaj całej homilii:

Po Komunii Świętej głos zabrał przewodniczący świętokrzyskich struktur Solidarności Waldemar Bartosz. Podziękował biskupowi kieleckiemu za modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego oraz wspomniał wydarzenia sprzed 39 lat.

- Stan wojenny miał jeden zasadniczy cel - złamanie kręgosłupów moralnych Polaków - zaznaczył Waldemar Bartosz.

Po końcowym błogosławieństwie delegacje władz państwowych, samorządowych oraz Solidarności złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności zamordowanego przez komunistyczne służby.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO