Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Mieszkania wspomagane szansą dla osób chorych. Konferencja w Willi Hueta

czwartek, 30 czerwca 2022 13:25 / Autor: Michał Łosiak
Mieszkania wspomagane szansą dla osób chorych. Konferencja w Willi Hueta
Mieszkania wspomagane szansą dla osób chorych. Konferencja w Willi Hueta
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O mieszkaniach wspomaganych rozmawiali uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej w kieleckiej Willi Hueta. Głównym tematem był projekt „Standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym”.

Projekt rozpoczął się w 2018 roku. Caritas Diecezji Kieleckiej uruchomiła w  ośrodku zdrowia w Wiśniówce mieszkania wspomagane, dla osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej. To pięć lokali dla pięciu podopiecznych.

– Tego typu rozwiązania są potrzebne. To oczywiste, że powinniśmy kroczyć tą ścieżką. Dla Caritas nie jest to coś nowego, ponieważ od wielu lat podejmujemy działania w tym kierunku, aby odchodzić od dużej koncentracji osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że to przedsięwzięcie pokazuje, że tak można i jest dobrze odbierane. Obecnie przepisy są słabo dostosowane. Często jest to trudne wyzwanie – tłumaczy ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Liderem Projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie, który od marca 2018 roku realizuje go w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

– Mam nadzieję, że standardy wypracowane w ramach projektu będą powielane. Zdrowie psychiczne mieszkańców regionu jest w niekorzystnej sytuacji. Ważne, aby te osoby wspierać. Takie mieszkania uczą je funkcjonować w środowisku i wracać do swoich społeczności. Chodzi o usamodzielnienie i powrót do normalnego funkcjonowania – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO