Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Matka Boża Łaskawa - Patronka Kielc

piątek, 06 maja 2022 12:02 / Autor: Katarzyna Bernat
Matka Boża Łaskawa - Patronka Kielc
Matka Boża Łaskawa - Patronka Kielc
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Matka Boża Łaskawa Kielecka jest Patronką Kielc. Święto przypada 7 maja. Warto więc przypomnieć historię obecności w Kielcach Jej obrazu.

Obraz Matki Bożej Łaskawej, znajdujący się w bocznej kaplicy Bazyliki Katedralnej, jest obecny w Kielcach od pierwszej połowy XVII wieku. Przypuszcza się, że obraz powstał w Krakowie, ponieważ stamtąd pochodził jego fundator Wojciech Piotrowski. Wizerunek Matki Bożej Kieleckiej nawiązuje do typu ikonograficznego zwanego hodegetrią. Matka Boża wskazuje dłonią na Dzieciątko Jezus na swojego Syna jako: Drogę, Prawdę i Życie, czyli jedyny właściwy kierunek dla każdego katolika.

Historia kultu

            W Kielcach kult Matki Bożej Łaskawej pojawił się w 1626 roku, kiedy powstało Bractwo Różańcowe, które opiekowało się tym obrazem. W XVII wieku pojawił się napis: Matka Boża Łaskawa Kielecka. Obraz był koronowany w 1630 roku, później ufundowano srebrną sukienkę. Wiemy, że od początku słynął wieloma łaskami. Wisiały tutaj liczne wota dziękczynne. Doliczono się ich około 170. Często były one zdobione drogocennymi kamieniami: szafirami, rubinami, szmaragdami. Świadczy to o tym, że ten kult był żywy, ale z czasem przygasł.

            Odnowienie kultu przypadło na lata 80. XX wieku. W 1979 roku proboszczem katedry został późniejszy biskup Mieczysław Jaworski, kapelan Solidarności, który żywił kult do Matki Bożej Łaskawej. Za jego sprawą w 1982 roku ustanowiono Diecezjalne Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i została ułożona pieśń ku Jej czci „W prastarej kieleckiej świątyni..”. Słowa napisał Wacław Wilk Wilczyński, a muzykę skomponował wieloletni organista katedry prof. Jerzy Rosiński. Jednak najważniejszym momentem była koronacja obrazu przez Jana Pawła II, która odbyła się 3 czerwca 1991 roku. Był to akt wzruszający dla wszystkich kielczan i zwieńczenie tego kilkusetletniego kultu na tej ziemi. Uroczystość odbyła się podczas mszy świętej w Masłowie. Obraz był eksponowany w ołtarzu i Jan Paweł II osobiście poświęcił, a potem nałożył korony na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Było to wielkie przeżycie dla wiernych.

Patronka Kielc

            Krótko po koronacji - 6 września 1991 roku Stolica Apostolska ustanowiła Matkę Bożą Łaskawą Patronką Kielc. Podczas uroczystości ogłoszenia Matki Bożej Patronką Kielc ówczesny prezydent Kielc Robert Rzepka powiedział: „Kult Maryjny zespolił się od stuleci z kulturą duchową miasta z życiem i obyczajami jego mieszkańców. Dzisiejsza uroczystość wyrasta z wiekowych tradycji, które określiły kulturę duchową naszego miasta Kielce. Proklamacja Matki Bożej Patronką Kielc jest uwieńczeniem tych duchowych tradycji, a zarazem wytycza kierunek rozwoju duchowego miasta na przyszłość”.

Dziś w kaplicy Matki Bożej Łaskawej sprawowane są niektóre Msze święte - na przykład zawsze pierwsza msza poranna o godz. 6.30, która jest transmitowana przez diecezjalne Radio eM Kielce. Ma ona znaczenie dla ludzi chorych, starszych, ale również aktywnych zawodowo śpieszących się do pracy i swoich zajęć. Codziennie w kaplicy jest wystawienie Najświętszego Sakramentu jest też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W kaplicy zawsze są ludzie i modlą się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej - Patronki Kielc.

Katarzyna Bernat

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO