Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kochane Pierwszaki w Hali Legionów. Błogosławieństwo biskupa Mariana Florczyka

wtorek, 18 września 2018 11:54 / Autor: Michał Łosiak
Kochane Pierwszaki w Hali Legionów. Błogosławieństwo biskupa Mariana Florczyka
Kochane Pierwszaki w Hali Legionów. Błogosławieństwo biskupa Mariana Florczyka
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Poświęcenie plecaków, taniec, śpiew i dobra zabawa – tak wyglądała tegoroczna edycja spotkania pod nazwą „Kochane Pierwszaki”, która odbyła się w kieleckiej Hali Legionów. Uroczystego błogosławieństwa najmłodszym udzielił biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

W wydarzeniu wzięło udział około 2000 dzieci ze szkół podstawowych całego województwa, które  w tym roku rozpoczęły swoją przygodę z edukacją. Spotkanie zapoczątkowała wspólna zabawa i okolicznościowe przemówienia, a biskup Marian Florczyk dokonał poświęcenia plecaków. – Początek edukacji jest bardzo ważny nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców, dziadków, którzy często mocno to przeżywają. Na ten czas potrzebne jest Boże błogosławieństwo. Chcemy powiedzieć, że dzieci są kochane, aby widziały w nas starszych osoby, które pragną ich szczęścia i dobra – tłumaczył biskup Marian Florczyk.

Po części oficjalnej, młodzi uczniowie mogli poznać sprzęt jakim dysponuje policja oraz zgłębić zasady bezpieczeństwa na drodze, które również dla nich stanowią ważny element codziennego życia. – Dzieci trzeba edukować od najmłodszych lat. Im wcześnie będą poznawały wiedzę, tym sprawniej ją wykorzystają. Może okazać się to przydatne również w dorosłym życiu. Cała świętokrzyska policja prowadzi cały rok, na okrągło, niezależnie od pory roku, akcje profilaktyczne, takie jak np. „Bezpieczny powrót do szkoły”, przygotowujemy dzieci do bezpiecznych ferii i wakacji – mówił aspirant Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Funkcjonariusze zaprezentowali radiowozy, motocykl i stoisko profilaktyczne. Przygotowane zostały broszurki i elementy odblaskowe.

Wydarzenie współorganizowało Kuratorium Oświaty w Kielcach, które razem z kielecką delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej przekazały dzieciom specjalne biało-czerwone opaski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – To być może pierwszy wspólny wyjazd dla tych dzieci. Po pierwsze, jest to więc spotkanie integracyjne i wspólna zabawa, ale również możliwość poznania wiedzy o bezpieczeństwie. Droga do szkoły czasami bywa trudna, szczególnie poza miastem. W niektórych szkołach zajęcia kończą się później, co wymaga większej ostrożności – wyjaśniał Leszek Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO