Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Jędrzejowscy cystersi potrzebują naszego wsparcia. Wystosowali apel

wtorek, 05 maja 2020 20:29 / Autor: Michał Łosiak
Jędrzejowscy cystersi potrzebują naszego wsparcia. Wystosowali apel
Fot. FB/archiopactwo
Jędrzejowscy cystersi potrzebują naszego wsparcia. Wystosowali apel
Fot. FB/archiopactwo
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Nasze oszczędności topnieją, a potrzeby są niemal takie same – czytamy w apelu cystersów z Archiopactwa w Jędrzejowie. Pandemia koronawirusa to trudny czas dla najstarszego klasztoru cysterskiego w Polsce. Zakonnicy potrzebują naszego wsparcia.

Ciężka sytuacja spowodowana stanem epidemicznym wpływa na coraz więcej sfer naszego życia. Kryzys nie omija także ważnych miejsc dla naszego regionu. Ojcowie cystersi z jędrzejowskiego archiopactwa wystosowali specjalny apel z prośbą o wsparcie w tym trudnym czasie.

– Wiemy, że wszystkim jest trudno. Jako zakonnicy prowadzący parafię utrzymujemy się głównie z ofiar składanych podczas niedzielnej tacy, z rekolekcji, których w tym roku nie mogliśmy wygłosić z racji wprowadzonych obostrzeń. Wpływy w marcu i kwietniu były więc bardzo niskie – mówi ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii.

Niskie nie są jednak koszty utrzymania najstarszego w Polsce archiopactwa cysterskiego. – To nie tylko kościół, ale cały kompleks klasztorny. Ośmielamy się prosić wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc. Każda złotówka jest dla nas bardzo ważna, tym bardziej, że oszczędności szybko topnieją. W klasztorze jest nas dwudziestu. Trzeba opłacić rachunki i zapewnić wyżywienie zakonnikom – tłumaczy ojciec Jakub i dodaje, że duchowni, wierni cysterskiej regule prowadzą własne gospodarstwo, które pozwala przetrwać ten trudny czas.

Działań podejmowanych przez jędrzejowskich cystersów jest wiele. Prowadzą oni misje i rekolekcje na terenie całej Polski, katechezy dla dzieci i młodzieży, a niezwykle popularne stały się „Rozmowy o wierze przy kominku”. Ojcowiesprawują także opiekę duchową nad chorymi w jędrzejowskim szpitalu i prowadzą liczne akcje charytatywne. Ważną działalnością jest również praca w polu. – To także jest utrudnione, bo wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli suszę – przyznaje ojciec Jakub. Dodatkowo, zakonnicy prowadzą wiele prac remontowych, które również generują kolejne koszty.

Jak możemy pomóc cystersom z Jędrzejowa? Szczegóły znajdziemy TUTAJ

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO