Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Jędrzejów uczcił błogosławionego Wincentego Kadłubka

niedziela, 29 sierpnia 2021 14:59 / Autor: Wojciech Dudkowski
Jędrzejów uczcił błogosławionego Wincentego Kadłubka
Jędrzejów uczcił błogosławionego Wincentego Kadłubka
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W jędrzejowskim Archiopactwie Cystersów zakończyły się czterodniowe obchody odpustu ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Uroczystej sumie w niedzielę przewodniczył biskup senior radomski Henryk Tomasik wraz z opatami cystersów z Jędrzejowa, Wąchocka i Szczyrzca. Modlono się o kanonizację patrona Jędrzejowa.

Zebranych w kościele powitał proboszcz parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, ojciec Jakub Zawadzki:

- Odpust parafialny to szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy ma okazję bardzo konkretnie doświadczyć Bożej miłości. Jest to także okazja do uwielbienia Boga za opiekę i orędownictwo patrona. Ale to świętowanie przypomina nam także o powołaniu do świętości, którą zdobywamy idąc ścieżkami codziennego życia. Doskonale rozumiał to błogosławiony Wincenty – powiedział.

Homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. Mówił o życiu i drodze do świętości patrona:

– Święty Wincenty łączył naukę, pobożność i wielką troskę o Ojczyznę. Pięknym znakiem jego mądrości, który pozostał w naszej kulturze jest Kronika Polska. Do stworzenia tego dzieła skłonił go książę Kazimierz Sprawiedliwy. Wincenty pisząc historię Polski miał ciekawy cel – chciał dać potomnym przykład, z którego, jak zauważył, „rodzą się wszelakie czyny bohaterskie, dowodzące zacnego charakteru”. W jego stylu chodziło nie tylko o rejestrowanie wydarzeń, ale takie przedstawienie historii, które uczyło zachowania i postaw – przypomniał biskup.

Kaznodzieja postawił także pytanie o przyszłość naszej Ojczyzny:

- Patrzymy w przyszłość z niepokojem, zadając sobie pytanie, jaka ma być Polska. Odpowiedź zależy od każdego z nas. Polska może być po stronie Chrystusa, albo odrzucać Chrystusa. My też wybieramy naszą wolność z Chrystusem albo przeciwko niemu. Potrzebne jest nam jasne przyznanie się do Chrystusa. A mogą zawstydzać nas nawet ludzie bardzo młodzi. W jednej ze szkół w Polsce w klasie był tylko jeden ministrant. Rówieśnicy się z niego naśmiewali. Zwykle nie reagował, jednak raz odpowiedział „Tak, jestem katolikiem i nie wstydzę się tego”. Od tej pory naśmiewanie ustało, a następnego dnia jeden z kolegów poprosił go o pomoc w rozwiązaniu problemów.

Biskup zwrócił także uwagę na szczególną odpowiedzialność rodziców w kształtowaniu Ojczyzny:

- Świadectwo dają rodzice, którzy są wierni przyrzeczeniu o religijnym wychowaniu dziecka, złożonemu w dniu ślubu i przy chrzcie dziecka. Ilu rodziców dotrzymuje tych zobowiązań? Mogło chodzić o to, żeby było uroczyście, żeby były kamery, światła, goście, a czy był tam Chrystus? To wielki problem, rozmawiajmy o problematyce religijnej w naszych rodzinach – zaapelował.

Wysłuchaj całej homilii:

Po mszy świętej wierni wyszli na klasztorne aleje w procesji z relikwiami błogosławionego Wincentego Kadłubka i modlili się o kanonizację swojego patrona. Przed kościołem Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek dla uczestników uroczystości.

W sumie odpustowej uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych: wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Marek Bogusławski, starosta jędrzejowski Paweł Faryna oraz wicestarosta Maria Barańska i przewodniczący Rady Miasta Robert Kruk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO