Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski: Weterani są dla nas wspaniałymi przewodnikami

piątek, 06 września 2019 11:43 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– To co piękne w bohaterstwie polskich żołnierzy, to nie brawura, ale miłość do Matki Ojczyzny – mówił podczas Mszy Świętej z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej biskup kielecki Jan Piotrowski. Eucharystia zapoczątkowała wojewódzkie obchody pamięci o tych, którzy walczyli w obronie naszego kraju.

Pasterz naszej diecezji przewodniczył Najświętszej Ofierze w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w kieleckiej katedrze. W swojej homilii biskup kielecki zwrócił uwagę na źródło bohaterstwa tak wielu weteranów.

– Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar naszych bohaterskich żołnierzy, dla których wezwanie „Bóg, Honor i Ojczyzna” było niekwestionowaną świętością. Czymś, co wyznaczało absolutnie aksjologię działań, poświęcenia, ofiary aż do ofiary z własnego życia. To co piękne w bohaterstwie polskich żołnierzy, to nie brawura, ale miłość do Matki Ojczyzny. Tej miłości trzeba się uczyć przez całe życie, aby w chwilach próby nie zejść z pola walki – tłumaczył biskup Jan Piotrowski i przypomniał o fundamentach umiłowania swojego kraju.

– Gdzie tej miłości można się nauczyć? Jedynie w dobrej, szlachetnej, pełnej wiary i patriotyzmu rodzinie. Nie będzie prawdziwych bohaterów w naszej ojczyźnie i na świecie, jeśli zabraknie prawdziwej rodziny. Taka miłość do Ojczyzny potrzebuje także autentycznej i dojrzałej wiary – dodał.

Biskup kielecki przypomniał również, że weterani są dla nas najlepszymi przykładami życia i poświęcenia. – Niezłomni bohaterowie wciąż wydają owoce. Są dla nas wspaniałymi przewodnikami tego, jakimi mamy być ludźmi. Zakorzenionymi w Bogu, miłości dla ojczyzny, dla której warto oddać swoje życie.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się do Wojewódzkie Domu Kultury, gdzie kontynuowano obchody Dnia Weterana.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO